Замість багатоповерхівок у Соснівці створять патріотичний табір. Насправді ні

Це привід допекти забудовнику

П’ять гектарів землі у Соснівці, де два роки тому забудовники хотіли звести багатоповерхівки, депутати віддали під парк патріотичного виховання. 5 березня черкаські обранці проголосували за розірвання договору оренди землі із забудовником. При тому, що термін дії договору і так закінчується через рік. Офіційні мотиви такого рішення – суспільна необхідність. Та що насправді це означає?

П’ять гектарів у Соснівці під парк патріотичного виховання. Звучить красиво, патріотично і суспільно необхідно. Але з реальністю не має нічого спільного.  Рішення депутатів міськради розірвати договір оренди землі із компанією «Міськбуд-плюс» і створити на місці Дачі Андреєва патріотичний парк – це ширма. За нею стоїть бажання допекти забудовнику.

Хто ж цей забудовник і чому йому збираються насолити

Справжнім, хоч і неофіційним, забудовником цих п’яти гектарів називають Андрія Бородая – власника мережі магазинів «Гранд». Саме йому належала земля за черкаським драматичним театром, де замість обіцяного торговельного центру кілька років тому побудували багатоповерхівки.

У 2016-му підконтрольна йому будівельна компанія «Міськбуд-плюс» орендувала у міської ради більше п’яти гектарів землі у Соснівці. Наприкінці 2016-го в компанії озвучили намір побудувати там багатоповерхівки. Тоді це викликало велике суспільне обурення. Тож депутати не наважилися давати дозвіл на будівництво. Через рік забудовник змінив тактику і просив дозволи вже на зведення готелю. У департаменті архітектури йому відмовили надавати містобудівні документи. Тоді «Міськбуд-плюс» подав до суду на департамент і виграв. Суд зобов’язав чиновників знову розглянути документи компанії. Але йому знову відмовили.

Про інтереси міста тут не йдеться. Це крок, щоб зробити забудовнику боляче

Договір на оренду цих п’яти гектарів землі закінчується наступного року – у квітні 2020. Попри це, депутати проголосували розірвати його вже зараз. Проте шанси на це дуже малі, каже юрист Максим Полішкевич. Така причина розірвання договору як суспільна необхідність існує, але її дуже важко довести.

«Думаю, вони не зможуть розірвати в суді цей договір, як і довести суспільну необхідність створення цього табору. Найбільше питання – а чому саме тут? Що іншого місця для нього немає? Вже є гроші на його будівництво? Як вони збираються будувати табір, якщо там стоїть майно, яке в оренді компанії «Міськбуд-плюс». Тому, думаю, причини тут більше політичні й про інтереси міста не йдеться», – каже Максим Полішкевич.

фото Дача Андреєва забудова Соснівки Черкаси
П’ять гектарів, про які йде мова, розташовані на заповідній території «Черкаські берегові схили» у Соснівці

Співрозмовник у черкаській мерії, який просив його не називати, каже, що депутати розуміли: ймовірність оскарження цього рішення в суді дуже висока. Тож насправді будувати табір у Соснівці ніхто не збирається.

«Це був красивий інформаційний привід – крок, щоб зробити боляче забудовнику, вибити ґрунт з-під його ніг. Ви ж знаєте, що в обласній раді виносили рішення з приватизації будівлі (будівля на території належить обласній раді – ред.) Якщо її приватизують, за законом їм мають виділити землю. Навіть якщо вони, як декларують, отримають дозвіл побудувати там готель, готелем це не скінчиться».

Забудовник заходить з іншого флангу. Обласна рада

Водночас боротьба за ці п’ять гектарів у Соснівці триває на іншому фронті – в обласній раді. Адже будівлі, розташовані на території дачі Андреєва, належать області – комунальному підприємству «Готель «Дніпро». Директор готелю Андрій Дзюба влітку 2018-го надав письмову згоду на приватизацію будівель.

А наприкінці лютого 2019 року Роман Буданцев, депутат обласної ради від Радикальної партії, колишній заступник міського голови Анатолія Бондаренка, подав на сесію облради проект рішення про приватизацію будівель, розташованих на цих п’яти гектарах у Соснівці. Ухвалення документа зіграло б на руку теперішньому орендарю – компанії «Міськбуд-плюс». Адже якщо будівлі продадуть, земля автоматично опиниться у власності компаній Андрія Бородая.

А те, як обласна рада вміє проводити аукціони під потрібні фірми, ми спостерігали у 2015 році. Тоді дві компанії – «Метал і ко» та «Міськбуд-плюс» – створили фіктивну конкуренцію на конкурсі з оренди дачі Адреєва. Юрист Олександр Олененко був засновником першої, а другу представляв публічно.

«Свобода» завдає удару у відповідь

Ми запитали в ініціатора цього рішення, заступника міського голови від партії «Свобода» Юрія Ботнара, чи в курсі він, що рішення розірвати договір із забудовником із юридичного боку слабке і міськраді важко буде в суді довести «суспільну необхідність» побудови цього табору. На що Юрій Андрійович відповів, що він не суд.

Фото Дача Андреєва 5 гектарів землі в Соснівці в Черкасах
За цей шмат землі воюють депутати й забудовники

«На нашу думку, там має бути розташовано постійно діючий табір відпочинку для дітей учасників бойових дій, а також облаштовано сквер для дозвілля всіх черкасців та гостей нашого міста. Ми вже звернулися із листом до обласної ради щодо передачі майнового комплексу, який розташовано на ділянці, у власність міської громади. У найближчих планах – спрямування відповідного бюджетного запиту та вироблення проектно-кошторисної документації для реалізації цієї ідеї. Дякую кожному депутату міськради, який виступає за створення зон відпочинку, а не за хаотичну забудову черкаського лісу», – сказав у коментарі Громадському Юрій Ботнар.