Панічна атака: що це таке і що з нею робити


6 ТЕЗ
ПОЯСНЮЄМО НА ПАЛЬЦЯХ

Чим небезпечний стан незрозумілої тривоги і як його лікувати

ВІВТОРОК, 11 ЛЮТОГО 2020
Анна Дев'ятко
Шум у вухах, пришвидшений стукіт серця, втрата контролю над собою. Забуваєш як дихати і думаєш, що от-от помреш. Це триває 15 хвилин.

Коли у Олени почалась її перша панічна атака, вона не розуміла, що це таке. Мама дала заспокійливого і все минуло. Коли ж атаки повернулись і стали систематичними – дівчина почала багато читати про це. Також допомогли психотерапія і курси медитацій
.

Кожна людина хоча б раз за життя може пережити панічну атаку.

Ми поспілкувалися з психологом-психотерапевтом, керівником центру психічного здоров'я «Лабораторія змін» Володимиром Станчишином і лікарем-психологом, керівником магістерської програми з психології Українського Католицького Університету Олександром Аврамчуком і дізналися, що треба знати про цей стан і наскільки він небезпечний.

Це – різкий напад страху або приступ незрозумілої тривоги, що супроводжується прискореним серцебиттям, затрудненим диханням або тремтінням у тілі. Під час атаки людина думає, що у неї стався інфаркт чи інсульт, або про те, що вона божеволіє чи помирає.

Лікар-психолог Олександр Аврамчук запевняє: у середньому панічна атака триває три хвилини, однак люди зазвичай переоцінюють її тривалість. «Напруження продовжується через інтенсивний викид адреналіну в кров, тому люди відчувають атаку довше».
Що таке панічна атака?1
Причиною такого стану може стати згадка про травматичний досвід чи стресова ситуація.

Але найчастіше причини виникнення панічної атаки немає, вважає психолог-психотерапевт Володимир Станчишин. Коли є реальна загроза – скажена собака на вулиці або звук, схожий на постріл – симптоми панічної атаки можна пояснити. Вони стимулюють нас тікати. Але інколи у частині мозку, яка відповідає за безпеку, стається помилка – і тоді тривожність, страх і серцебиття нічим не підкріплені.
Чому у людини може початися панічна атака?
2
«Нічим», – каже Станчишин. «Це захисний механізм, який допомагає виживати нам у небезпечних ситуаціях. І те, що він випадково вмикається у безпечних ситуаціях – не може бути приводом для небезпеки».

Аврамчук запевняє: «Ресурс серця достатній, щоб витримати панічну атаку. Померти від неї – неможливо». Єдиною загрозою може бути те, що у стані панічної атаки людина стає метушливою, тому може не помітити загрози поряд. Наприклад, проїзної частини.
Чим вона небезпечна?
3
Якщо панічна атака трапляється один раз – ні, не треба. Достатньо лише знати, що це за стан і вміти його ідентифікувати. Якщо панічні атаки повторюються і виникає страх цього стану – це вже панічний розлад. Він може супроводжуватись ритуалами, які людина повторює, щоб цього стану не було. Наприклад, носити з собою валер'янку або постійно тримати телефон увімкненим, аби попросити про допомогу. Також може розвинутись агорафобія – страх натовпу. Людина може боятися заходити у переповнені маршрутку чи метро, або і взагалі виходити з дому. У такому випадку треба звернутися по допомогу.

Психологи вважають, що з цим найкраще працює когнітивно-поведінкова терапія, бо вона має найкращий протокол роботи з цим розладом. Також від панічних розладів допомагає психоедукація – пояснення психічного стану, робота з поведінкою та ануляція думок, від яких страшно.

Зазвичай, панічні розлади не лікуються медикаментозно. «Мозок має пережити панічну атаку і зрозуміти, що це не смертельно. Якшо наш мозок не засвоїть свій досвід, він постійно буде думати, що панічна атака – це катастрофа, божевілля, смерть і що врятує лише таблетка», – каже Аврамчук.
Якщо панічна атака безпечна, то
і лікувати її не треба?
4
Лікар-психолог Аврамчук рекомендує спробувати нормалізувати своє дихання. Для цього треба подихати у пакет або у долоні, прикладені до обличчя. «Так створюється обмежений простір і людина не може вдихнути більше кисню, ніж потрібно».

Також можна штучно створити додаткові стимули, на які переключиться наша увага і відволіче від симптомів панічної атаки – ущипнути себе, з'їсти м'ятну цукерку чи випити склянку холодної води.

Головне, щоб ці дії не переросли у ритуали, які людина буде повторювати, щоб панічна атака не настала. «Якщо людина починає думати про те, що треба зробити, щоб не було панічної атаки, коли її немає – це вже розлад», – застережує Станчишин.

А що робити, якщо панічна атака таки почалась?
5
Від панічної атаки ніхто не застрахований. Однак лікар-психолог Аврамчук виділяє декілька моментів, які можуть мінімізувати ризик її появи:

– Вести здоровий спосіб життя: займатися спортом і збалансовано харчуватися. Менше вживати алкоголь та інші психотропні речовини;
– Піклуватися про себе: більше відпочивати та вчасно лягати спати;
– Розширювати світогляд і коло спілкування: якщо під час запланованого ритму і рутини трапиться щось нетипове – це може спровокувати появу панічної атаки.

«Усі ці фактори накопичують в організмі достатньо ресурсу. Тому коли людина починає панікувати – організм з цим справляється і не помічає суттєвого дискомфорту», – каже Аврамчук.

Загалом, ці поради вбережуть не лише від панічної атаки, а і просто зміцнять здоров'я та підвищать якість життя.
То як запобігти панічній атаці?
6
Цей матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED