«Незламні духом»: яким буде пам’ятник загиблим АТОвцям у Черкасах

Меморіал хочуть встановити біля Свято-Троїцького собору

У Черкаській міській раді визначилися, який вигляд матиме меморіальний комплекс пам’яті героям АТО. Авторкою ескізу є 16-річна донька загиблого бійця Володимира Ложешнікова – Дар’я Ложешнікова. Її проект має назву «Незламні духом».

Щоб визначити місце розташування меморіалу, у міськраді торік оголосили відкритий конкурс.

«Цей конкурс дав змогу архітекторам самим визначитися, де в місті вони б хотіли розташувати такий меморіал, – пояснює головна спеціалістка відділу реклами та дизайну міського середовища Черкаської міської ради Оксана Величко. – Члени журі вирішили, що варто провести другий етап конкурсу 1 травня. І визначили місце – центральна частина Алеї Слави. Потім комісія ухвалила рішення провести закритий замовлений конкурс. Це означає, що ми визначили учасників, надіслали їм пропозиції і вони мали подати конкурсні матеріали. Але місце розташування змінила топонімічна комісія – на місце пам’ятного знаку військовим об’єднаним частинам. Третій конкурс оголосили 17 жовтня».

Конкурсна комісія обирала між п’ятьма проектами. Автором трьох з них є архітектор Владислав Димйон.

Проект Владислава Димйона
Проект Владислава Димйона
Проект Владислава Димйона
Проект Владислава Димйона

Також із спільною пропозицією облаштувати меморіал у вигляді сферичного гранітного пам’ятника та скульптури воїна запропонували Роман Турецький та Микола Дзеціна.

Проект Романа Турецького та Миколи Дзеціни

Найбільше комісію вразив проект доньки загиблого АТОвця Володимира Ложешнікова – Дар’ї Ложешнікової. Її концепцію меморіального комплексу «Незламні духом» і реалізують у місті.

Проект Даші Ложешнікової

За проектом пам’ятник виготовлять з бронзи. На передньому плані буде скульптура «Воїна-захисника». Це збірний образ сучасного воїна, учасника АТО, у повній військовій екіпіровці. Його обличчя буде частково закрите балаклавою. Висота скульптури – 210 см.

З іншого боку меморіалу буде скульптура воїна, який, спираючись на меч, прихилив коліно. Він символізує народ, який підтримує своїх захисників, забезпечує життєдіяльність своєї країни та у скорботі зустрічає полеглих на війні.

А посередині композиції – «Дерево Життя». Воно символізуватиме минуле, сучасне та майбутнє покоління. У композиції будуть дві стели червоного каменю. На їхніх сторонах вибиті імена загиблих воїнів. Між каменів і розкиданих гільз – червоний мак.

Меморіал стоятиме між білими алеями та газоном у формі хреста.

Якою буде вартість робіт зі встановлення меморіалу, поки не відомо, адже ще немає проектно-кошторисної документації. Департамент архітектури Черкаської міськради спочатку повинен замовити конкурс на його будівництво. Попередня вартість втілення проекту – три мільйони гривень. Цю суму депутати мають передбачити у міському бюджеті.