Недоторканний і з грошима. Верховний Суд повернув нардепу Бобову 40 мільйонів сплачених ним податків

Як Геннадій Бобов обвів круг пальця Генеральну прокуратуру

У травні 2017-го генеральний прокурор Юрій Луценко назвав «гідним прикладом» вчинок екс-регіонала Геннадія Бобова. Тоді народний депутат сплатив 38 мільйонів гривень до державного бюджету. У Генеральній прокуратурі запідозрили, що Бобов недоплатив велику суму податків до бюджету, тож відкрили кримінальну справу за ухилення від сплати податків. Навіть підготували подання до Верховної Ради про зняття депутатської недоторканності. Після цього Бобов сплатив гроші. Кримінальну справу проти нього закрили. А менш ніж через два роки нардеп повернув ці гроші через суд.

У лютому 2019 року Верховний Суд України поставив крапку у справі Бобова про незаконне збагачення. Колегія суддів визнала незаконними результати податкових перевірок, згідно з якими Бобова зобов’язували сплатити до бюджету майже 38 мільйонів податку на доходи фізичних осіб, військового збору та штрафів. Тож 38 мільйонів, яким так радів генпрокурор Луценко, повернуть Бобову назад.

Нардеп Геннадій Бобов смажить яйця фото
Геннадій Бобов смажить яєчню. Фото зі сторінки депутата у Фейсбуці

Хронологія 

У березні 2017 року Державна фіскальна служба України перевірила, як протягом 18 років (з 1998 по 2016 роки) Бобов дотримувався вимог податкового і валютного законодавства.

У ході перевірки інспектори виявили порушення: у 2014-2015 роках Бобов занизив податок на доходи фізичних осіб на суму 30,99 мільйонів гривень, військовий збір – на 1,99 мільйони гривень, а також не подав податкову декларацію за 2015 рік.

Після перевірки електронної декларації нардепа Геннадія Бобова Генеральна прокуратура України підготувала подання до Верховної Ради про зняття недоторканності з екс-регіонала. Бобову оголосили підозру через «Ухилення від сплати податків» та «Службове підроблення».

А вже незабаром сторони дійшли компромісу. Генпрокурор Луценко відрапортував, що Бобов добровільно сплатив 38 мільйонів податків. Кримінальну справу закрили. А після цього Герой України Геннадій Бобов подав до суду й вимагав визнати незаконними результати податкових перевірок. І Верховний Суд задовольнили його позов. Тож депутат отримав подвійний виграш – залишився недоторканним і з майже 40 мільйонами.

Справа Бобова як мильна бульбашка

Ми попросили черкаського адвоката Андрія Вовка пояснити, що означає це рішення суду та як Бобову вдалося відсудити свої мільйони.

«Що відбулося? Генпрокуратура заводить кримінальну справа за ухилення від сплати податків. Слідчий суддя призначає, щоб податкова перевірила доходи Бобова. Але така перевірка не передбачена законодавством. Немає такого в кримінально-процесуальному кодексі. Інспектор проводить перевірку й бере до уваги декларацію нардепа за 2015 рік. Він бачить, що його декларація відрізняється від того, що депутат заплатив. Інспектор не перевіряє фактичні його рахунки й доходи, а на підставі цієї декларації складає акт перевірки. У ньому йдеться про те, що Бобов не сплатив велику суму грошей до бюджету. На підставі цього акту перевірки призначають судово-економічну експертизу в кримінальному провадженні. Експертизу роблять на підставі цього неправильного акту, який зроблений на підставі неправильної декларації. Одна помилка тягне за собою інші.

Замість того, щоб  нормально розібратися, податківці зробили все поверхово, не занурюючись у суть

Генеральна прокуратура каже: сплати податки – ми закриємо кримінальну справу. Бобов платить ці 38 мільйонів, справу закривають. Потім нардеп починає оскаржувати ці рішення податкових перевірок в суді. Суд призначає нову економічну експертизу, яка каже: насправді його доходи, майно відрізняються від його декларації. У нього в декларації є помилка, він її заповнив неправильно. Тому Бобов у суді доводить, що попередня перевірка і експертиза незаконні. Мовляв, потрібно було дивитися не декларацію, а його реальні доходи – особисті рахунки, рахунки компаній і робити висновок вже з цього, а не з того, що він написав у декларації.

В цій історії помилилася Генпрокуратура, яка призначила перевірку податківцям. А ті замість того, щоб  нормально розібратися, зробили все поверхнево, не розбираючись в суті. Через помилки податківців Бобов і виграв суди.

фото Бобов і люди
Фото зі сторінки депутата у Фейсбуці

Рішення суду означає, що держава має повернути гроші, які Бобов сплатив як податкові зобов’язання і штрафи. Тепер виходить, що експертиза була незаконна і гроші в нього вимагали незаконно. Якби він не заплатив ці гроші, його б тягали. А так він зробив усе без зайвого шуму.

Якби Генпрокуратура не закрила справу, то він би це все доводив в рамках кримінального провадження. Його би виправдали все одно, але це тягнулося б роками. А так він собі все швидко поверне і в нього не буде судимості».

Ми надіслали інформаційний запит до Державної фіскальної служби, аби вони повідомили, чи повернули Геннадію Бобову сплачені ним податки і штрафи. На момент публікації відповіді ми не отримали.


Читайте також