Не пускають за кордон та забирають права. В Україні взялися за неплатників аліментів

Новий закон передбачає жорсткіші методи впливу на злісних боржників

За 10 днів 25 тисячам божників заборонили виїзд за кордон, 21 тисячу позбавили права водити автомобіль та ще 6 тисяч оголосили у розшук. Злісним неплатникам аліментів в Україні підвищили відповідальність. 6 лютого набув чинності закон «Чужих дітей не буває». Відтак юстиція отримала більш дієві важелі впливу на тих, хто забив на своїх дітей.

Закон 7277 запроваджує значно жорсткіші методи впливу на злісних неплатників аліментів. Усіх, хто не платить аліменти понад 6 місяців, до моменту повного погашення боргу тимчасово позбавлять таких прав:

  • виїжджати за кордон,
  • керувати автомобілем (за винятком якщо це є основним джерелом доходу або боржник користується транспортом у зв’язку з інвалідністю чи проходить військову службу),
  • користуватися зброєю та полювати,
  • вирішувати, чи має право його дитина покидати територію країни з матір’ю чи батьком.

Також для неплатників вводиться новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи на строк від 120 до 240 годин. Оплата за такі роботи спрямовується на погашення заборгованості зі сплати аліментів. У разі ухилення від суспільно корисних робіт їх можу замінити адміністративним арештом на строк до 15 діб.

Паралельно Мін’юст запустив для відкритого доступу реєстр боржників аліментів. На початку лютого він вже нараховував інформацію про більше ніж 75 000 неплатників аліментів.

За словами Міністра юстиції Павла Петренка, уникнути потрапляння до цієї «дошки ганьби» не зможуть ні високопосадовці, ні багатії, які роками ухилялися від сплати аліментів, ні боржники будь-якого віку та професії по всій країні, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці.

Боржники на Черкащині захвилювалися

«Після того, як чоловіки дізналися про нововведення, вони активно почали цікавитися розміром своєї заборгованості по виплаті аліментів. Нам постійно надходять відповідні запити, листи та заяви, телефонують на приймальню. Багатьом не хочеться втратити свої права чи опинитися на «дошці ганьби». Тому позитивний результат ми вже спостерігаємо, хоча минуло менше місяця», – констатує начальник Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Олександр Свіренюк.

Торік Державна виконавча служба Головного територіального управління юстиції в Черкаській області стягнула понад 53 мільйони гривень для майже 17 тисяч дітей.

«Дуже велика кількість жінок приходить до мене, скаржиться на чоловіків, які не платять аліменти. Законодавство, яке діяло раніше, не завжди дозволяло їм допомогти. Застосувати його можна було винятково стосовно тих чоловіків (жінок), які офіційно працюють і відповідно отримують доходи. Але реалії наші такі, що багато неплатників аліментів або мають неофіційний заробіток або перебувають за кордоном. У таких випадках законних механізмів вплинути на них ми не мали», – зазначає Олександр Свіренюк.

Те, що прикордонники справді не випускають боржників за кордон вже мав нагоду переконатися черкащанин, хоча інцидент трапився навіть ще до набуття чинності нового закону. Він, будучи обмеженим у праві виїзду за кордон, намагався покинути країну трьома різними способами: літаком, потягом і автобусом. Зрештою після серії невдач він таки виплатив заборгованість – 30 тисяч гривень.

«Восени до мене прийшла матір двох дітей. Вона винаймає квартиру та має невеличкий бізнес – кіоск. Батько дітей зовсім не допомагає. Він офіційно ніде не працює, живе у батьків – майно на ньому не зареєстроване. Вона була у відчаї, бо не могла оплачувати комунальні послуги, житло. Раніше спонукати батька оплачувати аліменти було практично неможливо, тому що він ніде не працює і стягнути з нього нічого не можна. Тепер, якщо справді не працюєш, підеш на громадські роботи, – пояснює начальник Головного територіального управління юстиції у Черкаській області. – Ще один випадок: прийшла жінка і каже, що колишній чоловік ніде не працює, але вона знає, що він займається міжміськими перевезеннями. Коли він буде позбавлений права кермування транспортним засобами, то він швидко знайде кошти заплатити аліменти. А якщо ні, то йому все одно доведеться легалізуватися і тоді вже офіційно відраховувати аліменти».

На Черкащині вже запрацював регіональний штаб з контролю за сплатою аліментів. На підході – мобільні групи, які навідуватимуться додому до боржників та в разі чого навіть описуватимуть майно.