Не подобаються «родзинки» від черкаської влади? З’явилася можливість на це впливати

У Черкасах запровадили механізм, який зобов’язуватиме чиновників радитися з громадою

Стела «Я люблю Черкаси», фонтанчик із янголятами, дитячий майданчик у формі корабля. За задумом влади ці об’єкти мали стати окрасою міста. Проте не всі черкасці оцінили такі просторі рішення, тож і «родзинки» не прижилися. Майданчик перенесли подалі від центру, фонтанчик облили фарбою і зрештою прибрали, а стелу за три роки так і не встановили. Обговорювати свої наміри із громадою чиновники поки що не звикли. Має допомогти налагодити діалог положення «Про публічні консультації в місті Черкаси». Його 4 червня затвердила сесія міськради. Громадське телебачення з’ясувало, для чого воно потрібне та що передбачає.

Публічна консультація – це відкритий діалог між міською радою, її виконавчими органами, комунальними підприємствами, закладами й жителями міста. Спрямований він на ухвалення оптимальних рішень про питання, які впливають на якість життя черкасців. Такий діалог ґрунтується на принципах доступності, вчасності, відкритості, прозорості та незаангажованості, йдеться у Положенні.

«Як працюватиме Положення, побачимо. Але тепер принаймні є документ, на який ми можемо посилатися, коли вимагаємо консультацій, є прописана процедура ініціювання, є відповідальні за проведення. Основне правило: проводити консультації до прийняття рішень, а не після», – каже очільниця громадської організації «Молода Черкащина» Вікторія Феофілова. Вона долучилася до розробки документа з боку громадськості.

Фонтан з янголятами у Черкасах
Художник Олександр Дувінський облив фарбою й розмалював балончиком фонтан біля Центру дитячої творчості. Таким чином митець протестував проти архітектурного несмаку в Черкасах

З приводу чого можна консультуватися?

 • питання просторових та інфраструктурних змін у Черкасах (будівництво, ремонти, реконструкції, забудови, благоустрій, розміщення малих архітектурних форм тощо);
 • формування бюджету;
 • проекти та програми, що діють чи заплановані у Черкасах;
 • редакція Статуту Черкас, її затвердження та внесення змін;
 • інші питання, що належать до повноважень Черкаської міської ради, її виконавчих органів та їх посадових осіб.

Співзасновник громадської організації «Промолодь» Іван Подолян виокремлює для себе два критерії, які є визначальними для проведення консультацій щодо міських просторів. Перший – наскільки багато людей користуються цим простором. Другий – наскільки різні ці люди і наскільки різні потреби вони задовольняють в цьому просторі. Це всі парки, сквери, площі та набережна.

«Дуже важливо, щоб об’єктом консультацій ставали не лише об’єкти комунальної власності міста, а й об’єкти у приватному користуванні або у розпорядженні обласної ради. Наприклад, площа біля Драмтеатру, площа біля Дружби народів, ті частини набережної, які вже передали бізнесу або приватним особам. Є ще простори, які не значимі для міста в цілому, але значимі локально. Наприклад, двори багатоповерхових будинків. Там теж діють ті ж два критерії: користувачів багато і вони різні», – каже Іван Подолян.

Майданчик у формі корабля у Черкасах
Дитячий майданчик у формі корабля планували встановити у сквері Богдана Хмельницького. Однак містяни виступили проти. Зрештою майданчик розмістили у парку Хіміків (фото Олександра Радуцького)

Хто може ініціювати проведення публічних консультацій?

 • міський голова
 • 1/5 загального депутатського складу міської ради, тобто не менше дев’яти депутатів;
 • 1/3 загального складу виконавчого комітету міської ради, тобто не менше чотирьох членів виконкому;
 • керівники виконавчих органів Черкаської міської ради, комунальних підприємств, установ, закладів;
 • не менше, ніж 50 жителів міста;
 • консультативно-дорадчі органи або робочі групи при виконавчих органах міської влади та міському голові;
 • не менше трьох громадських об’єднань, благодійних організацій, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, органів самоорганізації населення;
 • не менше п’яти юридичних осіб приватного права.

Координатор ГО «Центр UA» у Черкаській області Сергій Пасічник систематично проводить публічні консультації. Тільки торік їх було вісім. У підсумку однієї із них, зокрема, почали знімати незаконні борди і рекламу на Будинку торгівлі.

«За нашою методологією ми не пропонуємо готовий варіант вирішення проблеми. Усі зацікавлені сторони під час консультації висловлюють своє ставлення до проблеми і пропонують свої шляхи її вирішення. Ми формулюємо можливі рішення і ризики, які можуть виникнути. А остаточно визначається орган ухвалення рішення. У нашому випадку міська рада або голова», – пояснює Сергій Пасічник.

Якщо міська рада відхиляє результати публічних консультацій, вона зобов’язана обґрунтувати своє рішення.

Оглядовий майданчик у Черкасах
Торік у Сосновому бору встановили оглядовий майданчик. Його проект виконали без консультацій із містянами (фото із сайту Черкаської міської ради)

Щоб положення «Про публічні консультації» набуло чинності, потрібно внести зміни до Статуту територіальної громади міста Черкаси. Наразі начальник відділу підтримки громадянського суспільства управління інформаційної політики міської ради Олексій Дубовий займається реєстрацією Статуту в новій редакції.

«Відповідно до положення про реєстрацію статутів територіальних громад, юстиція розглядає такі заяви протягом місяця. Але сподіваюся, що зможемо це пришвидшити», – додає Олексій Дубовий.

Наразі Сергій Пасічник пропонує міській владі проконсультуватися із громадськістю з приводу того, які дерева мають висадити уздовж реконструйованої вулиці Героїв Дніпра. Нагадаємо, на днях міський голова Анатолій Бондаренко повідомив, що вже за місяць на Героїв Дніпра завершать укладати верхній шар асфальту. Після цього там планують висадити дерева. За словами очільника міста, сьогодні чиновники радяться, будуть там платани, сакури чи магнолії.

Вікторія Феофілова вважає, що варто було б порадитися із громадою стосовно інсталяції на площі 700-річчя, якщо ще не пізно. На початку червня директор КП «Черкаські ринки» Тарас Кібало повідомляв, що цю площу планують реконструювати за 5,3 мільйона гривень. Перед фонтаном там хочуть встановити інсталяцію. Що це буде, тримають у секреті. Але обіцяють чергову родзинку.