Новий етап медичної реформи. Чого чекати черкащанам у 2020-му


6 ТЕЗ
ПОЯСНЮЄМО НА ПАЛЬЦЯХ

Пояснюємо, як лікуватимемося по-новому та що буде з лікарнями

ВІВТОРОК, 4 лютого 2020
Гроші ходять за пацієнтом. За таким принципом кілька років тому почали змінювати «первинку». Тоді кожен українець мав обрати собі сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. У 2020-му черга дійшла до «вторинки». Тепер реформа стосуватиметься вузьких фахівців і лікарень. Як тепер лікуватимемося, Громадське: Черкаси дізналося у головного медика Черкас Олега Стадника.
Із квітня пацієнти зможуть обирати вузьких спеціалістів, у яких хочуть обстежитися чи зробити операцію, – кардіолога, хірурга, офтальмолога та інших. Так само можна буде обрати й лікарні. Навіть в іншому місті.

Сімейні лікарі у цьому процесі відіграватимуть ключову роль. Вони виписуватимуть направлення зі своїм електронним підписом. Без нього лікуватися ви не зможете, хіба що за власний кошт. Тому у вас обов'язково має бути декларація із сімейним лікарем.
Знову зміни. Що цього разу?

1
Звичайно, могли. Ніхто не міг заборонити вам лікуватися у лікаря, якому ви довіряєте. Але яким чином ви це оплачували? Ви платили за це зі своєї кишені. При чому неофіційно. Тепер за ваше лікування платитиме Національна служба здоров'я, тобто держава.

За умови, що у вас є направлення від вашого сімейного лікаря. А в лікарні, до якої ви підете, є договір з Національною службою здоров'я, і вона оплачує закладу необхідну вам послугу.
Так а хіба раніше я не міг обирати лікаря, якого захочу?
2
Гроші почнуть використовувати ефективніше. Раніше держава платила медзакладам за кількість ліжкомісць і лікарів. І в них не було стимулу якісно надавати послуги. Тепер же лікарні по суті змагатимуться між собою за пацієнтів, бо держава платитиме лише за послуги, надані конкретному пацієнту. Національна служба здоров'я закуповуватиме у лікарень медичні послуги і платитиме за них за конкретним тарифом.

Наприклад, пологи коштуватимуть понад 8 тисяч гривень, лікування інсульту – понад 19 тисяч гривень, інфаркту – 16 тисяч гривень. Загалом на програму медичних гарантій у держбюджеті на 2020 рік передбачили 72 мільярди.
У нас медицина завжди була безкоштовна лише на папері. Звідки у держави взялися гроші на оплату лікарів?
3
Вимоги лікарів купити щось чи зробити благодійний внесок – незаконні. Якщо побачите таке, зверніться до контакт-центру НСЗ за номером 16-77. За таке порушення лікарні можуть призупинити оплату і навіть розірвати договір із закладом.
А як же благодійні внески?
4
Так а що буде з лікарями? Їх скоротять?
5
Найімовірніше, штат зміниться. Раніше кількість вузьких спеціалістів у поліклініках визначали за кількістю населення, яку заклад обслуговував. Тепер дивитимуться, наскільки кожен із лікарів затребуваний.

Типова ситуація: влітку більшість на дачі, тож пацієнтів значно менше. А лікар на ставці відсиджує робочий час. Це хочуть змінити, бо людина має отримувати гроші за фактично зроблену роботу. Що більше пацієнтів ти лікуєш, то на більшу зарплатню можеш розраховувати.

Лікарям, яких скоротять, можуть запропонувати перевчитися – на сімейного лікаря або на іншу спеціальність, якої бракує конкретній лікарні.
А судді хто? Хто вирішуватиме, кому залишитися?
6
Тепер медичні заклади – автономні. Вони самі вирішуватимуть, яким буде їхній штат.

В ідеалі в медичному закладі має бути дві керівні посади. Одна людина відповідає за економічні питання, а інша – за лікувальний процес.

Теперішня система передбачає: щоб бути керівником комунального некомерційного підприємства, треба мати диплом про вищу медичну освіту. Але лікарів не вчать економіці, бухгалтерському обліку чи кризовому менеджменту. Такі знання необхідні, щоб ефективно керувати закладом і заробляти.

До того ж очільник закладу часто має ухвалювати непопулярні рішення, щоб оздоровити підприємство, зокрема, доведеться з кимось попрощатися. У нас же лікарі між собою дружать та навіть родичаються. Тож уявити, що керівник закладу звільняє свого кума, бо до нього не ходять пацієнти, дуже важко.