«Нас не подолати». На громадському бюджеті у Черкасах лідирують плитка, лавочки та майданчики

Протягом двох тижнів, починаючи із 1 листопада, черкасці голосують за проекти громадського бюджету

Останні десять днів черкасці визначаються із тим, яким хочуть бачити рідне місто – із першого листопада триває голосування за проекти громадського бюджету. Цьогоріч Черкаси б’ють власний рекорд: найбільша кількість поданих ініціатив та напрочуд активні у своєму волевиявленні містяни. Попри таку позитивну динаміку, у голосуванні уже третій рік поспіль продовжують перемагати проекти комунальних закладів.

Першопрохідці – бразилійці

Ідея громадських бюджетів належить Бразильській робітничій партії, яка декларувала принцип «низи вирішують, що робити верхам». Коли у 1989 році їхній представник Олівіо Дутра переміг на міських виборах в Порту-Алегрі, він вирішив залучити бідне населення до управління містом. Так з’явився бюджет участі.

Тепер мешканці Порту-Алегрі щорічно обирають проекти, які хочуть втілити у місті. У кожному районі проводяться дебати, на яких жителі міста представляють та обирають локальні та загальноміські проекти. Крім того, на цих же зборах кожен район делегує своїх представників до Муніципальної бюджетної ради, яка вирішує як розподілити гроші.

Обговорення і подача проектів на наступний рік починається ще в березні. На кінець року кожен район подає один локальний і один загальноміський проект. У Порту-Алегрі на бюджет участі щорічно закладають 70 мільйонів доларів.

Позитивний приклад розійшовся світом. Тисячі муніципалітетів – від маленьких містечок Індії до Нью-Йорка – у тій чи тій формі запровадили бюджети участі.

Громадський бюджет у Черкасах

У 2015 році Черкаси стали одним із перших міст в Україні, де почав працювати громадський бюджет. У перший рік голосування автори подали на розгляд 54 проекти для покращення життя в нашому місті, а вже у 2016 році проектів було вдвічі більше. Цьогоріч черкасці були ще більш активними та подали до міськради 141 проект.

Після подачі проекту до міськради його вивчають профільні департаменти. Якщо фахівці дають позитивну оцінку, ініціатива переходить до наступного етапу – голосування. За таким принципом прохідний бар’єр подолали 110 проектів. З-поміж них наразі і обирать переможців.

Цьогоріч голосування традиційно триває протягом двох тижнів. Той, хто здобуде найбільшу кількість голосів, реалізує свій проект у прийдешньому році. Кошторис громадського бюджету 2017-го складає 10 мільйонів. Це удвічі більше, ніж у 2015 році.

Голосування 2017-го

Цьогоріч у міськраді фіксують рекорд – понад шість тисяч голосів отримали проекти громадського бюджету тільки за добу. Усього ж станом на 12 годину 10 листопада майже 12 тисяч виборців визначилися зі своїми фаворитами та віддали свої голоси.

Тоді десятка лідерів мала такий вигляд:

 • 9: Спортивно-розвивальний комплекс на території ДНЗ №70. На території дитсадка хочуть розташувати сучасний спортивно-розвивальний комплекс. Підтримало проект: 870. Бюджет: 981 370 грн.
 • 18: «Наукова хатка» – інтелектуальна платформа, що популяризує науку та впроваджує новітні технології. Автори проекту хочуть проводити безкоштовні науково-популярні тренінги, до прикладу «3Д принтер – реклама і реальність», «Хімія на кухні – визначення якості продуктів». Підтримало проект: 789. Бюджет: 1 999 625 грн.
 • 28: «Крок до зірок». Ініціатори проекту пропонують встановити амфітеатр для виступу дітей під час святкових дійств. Підтримало проект: 775. Бюджет: 1 410 280 грн.
 • 30: Реконструкція прилеглої території Черкаської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ЧМР №17. Автори хочуть замінити асфальтобетонне покриття, встановити огорожу та лавочки для відпочинку. Підтримало проект: 860. Бюджет: 1 900 000 грн.
 • 34: «Здорова, щаслива дитина – успішна країна!» Проект полягає в облаштуванні спортивно-ігрового простору для дітей дошкільного віку мікрорайону Привокзальний. Підтримало проект: 691. Бюджет: 947 000 грн.
 • 39: Мобільна ренгенологічна система ІМАХ 102 для КЗ «Черкаська міська дитяча лікарня ЧМР». Автори ініціативи хочуть придбати ренгенапарат. Підтримало проект: 1 058. Бюджет: 245 600 грн.
 • 60: Капітальний ремонт території КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР (парку Першої міської лікарні). Проект передбачає розчищення території парку, прокладання у ньому пішохідних доріжок та облаштування лавок. Підтримало проект: 720. Бюджет: 2 000 000 грн.
 • 73: Придбання тролейбуса. Автор проекту пропонує придбати «рогатого», що вже був в експлуатації або після капремонту. Підтримало проект: 612. Бюджет: 2 000 000 грн.
 • 99: Капітальний ремонт футбольного поля на території Черкаської гімназії №9. У школі хочуть облаштувати новим покриттям футбольне поле, встановити трибути. Підтримало проект: 655. Бюджет: 2 000 000 грн.
 • 102: Місцевий соціальний підтримувальний громадський проект «Від гри – до спорту». На території дитсадка №74 хочуть створити розвивально-розважальний та спортивний осередки. Підтримало проект: 767. Бюджет: 800 000 грн.

Перемагають усе ті ж бюджетні установи

Голосування і справді досить активне, однак, як і у попередні роки, воно викликає чимало питань.

Так, зокрема в умовах громадського бюджету чітко прописано, що реалізовані ініціативи мають бути доступними для загалу. Якщо у випадку із інтелектуальною платформою, амфітеатром та тролейбусом із цим можна погодитися, то зі школами і садочками цей принцип не зовсім працює.

Наступний аспект – у голосуванні знову лідирують дитячі садки, школи та медичні установи. Така тенденція зберігається уже третій рік поспіль. Так, до прикладу, 2015-го перемогли два дитячі садочки, школа та лікарня. Такі заклади, як правило, підтягують голоси трудового колективу, батьків чи відповідно пацієнтів.

У зв’язку із недоцільністю фінансування бюджетних установ за рахунок громадського бюджету депутатка обласної ради Оксана Ковбоша навіть зареєструвала петицію на сайті міськради.

«Щороку бюджетні установи міста подають одні й ті самі проекти – про майданчики, плитку, ремонт приміщень, медичне обладнання тощо. Проблем у цій сфері завжди було багато, і вони існуватимуть ще довгий час. Вони соціально важливі, і їх треба вирішувати (цим і маніпулюють автори проектів). Проте чи розумно вирішувати їх саме за рахунок «Громадського бюджету»? Для їхнього вирішення є інші, вагоміші статті міського бюджету, передбачені на утримання освітніх та медичних закладів», – йдеться у тексті петиції.

Депутатка пропонує запровадити механізми, що заборонить бюджетним установам міста брати участь у громадському бюджеті, а також не приймати до розгляду проекти, які дублюють завдання програми соціально-економічного розвитку міста.

Поки що ініціативу Оксани Ковбоші підтримали 50 містян. Для подальшого розгляду звернення потрібно щонайменше 250 голосів.

Де-юре практично усі проекти є комунальними

На цьогорічний громадський бюджет вплинути вже не можна – голосування триває. А от у 2018-му можуть бути зміни в умовах участі проектів, однак це досить складний процес.

«Для того, щоб ставити обмеження щодо участі комунальних закладів у громадському бюджеті, треба чітко прописати цей механізм. До прикладу, торік переміг проект щодо створення спортивного залу імені Амброса, але він перебуває у комунальній власності міста. Те ж саме стосується цьогорічного проекту щодо облаштування танцювального майданчика у парку. Здавалося б, проект не комунальний, але знаходиться він на території комунального підприємства «Дирекція парків». І таких ініціатив дуже багато. Якщо заборонити проекти на території усіх комунальних закладів, то у нас практично залишиться тільки тротуар та дорога», – зазначає заступниця директора департаменту фінансової політики міськради, кураторка громадського бюджету Тетяна Харенко.

Із принципом загальнодоступності реалізованих проектів визначалися у профільних департаментах. Саме вони і допукасли ініціативи до голосування.

«Ще на початку ми хотіли відхилити садочки, але автори проектів прийшли до нас на координаційну нараду і почали переконувати, що на їхній території гуляють усі, а не тільки вихованці. Була велика дискусія. Тому ми вирішили, що із принципом загальноступності визначатиметься департамент освіти та гуманітарної політики, бо він має уявлення про ці заклади. Профільний департамент власне і допустив такі проекти на голосування», – додає заступниця директора департаменту фінансової політики міськради.

Вона зауважує: у цьому питанні думки містян розділилися. Є сторона, яка підтримує фінансування тих же лікарень і садків, а є їхні опоненти. І знайти золоту середину, яка б задовольняла усіх, дуже важко.

Як проголосувати?

Для тих, хто ще не визначився, нагадуємо, що віддати свій голос за проекти громадського бюджету можна двома способами: онлайн та за допомогою паперових анкет.

Адреси локацій для паперового голосування:

 • Приміщення Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36)
 • Бібліотека імені Лесі Українки (вул. Хрещатик, 200)
 • Бібліотека для дорослих, філіал №2 (Чорновола, 142/а)
 • Бібліотека для дорослих, філіал №7 (вул. Пацаєва, 20)
 • Центральна бібліотека для дітей (Шевченка, 390)
 • Бібліотека для дітей, філіал №2  (Сумгаїтська, 24/1)

Нагадаємо, раніше ми писали про найбільш цікаві проекти громадського бюджету Черкас-2017.