Місто хіміків. Про черкаські заводи зняли документалку

Історія про те, як із міста-курорту вирішили зробити хімічного гіганта

У першій половині 60-их років у Черкасах будують такі великі заводи, як «Хімволокно», «Хімреактив», Черкаський хімічний комбінат (пізніше відомий як «Азот»). Своєю появою вони назавжди змінюють «обличчя» Черкас, а професія хіміка стає однією з найпопулярніших. Проте наприкінці минулого століття хімічна промисловість у місті починає занепадати… Автори відеодослідження «Заводи» розповідають про розвиток та занепад галузі, її вплив на місто та його жителів, про те, чому Черкаси так і не стали містом-курортом.

«Цьогоріч я був учасником програми «Студії живої історії». Вона збирає молодих людей з усієї України і вони спільно працюють над історичною тематикою. Кожен придумає свій проект і протягом року його втілює. З подругою подумали, що можна було б зробити відеодослідження про заводи Черкас. Свого часу наше місто хотіли зробити промисловим гігантом, а з іншого боку прагнули розвивати туризм. Зараз же ми не маємо ні одного, ні іншого. Нам стало цікаво розібратися, чому так сталося», – розповідає автор проекту Андрій Чернега.

Над проектом Андрій працював протягом двох місяців. У процесі роботи він збагнув, наскільки кардинально змінилося наше місто після того, як заводи почали працювати. Рішення владців про розвиток промисловості у Черкасах вплинуло як на демографію, так і на інфраструктуру обласного центру. Тоді працювати на наших підприємствах приїжджали навіть із сусідніх республік, для новоприбулих будували житло, бази відпочинку, дитячі садочки та заклади культури.