Лимон за сто гривень. Чому ростуть ціни та що буде далі 

Розказуємо, як карантин впливає на вартість продуктів

Із початком карантину на черкаських оптових ринках та в супермаркетах почали дорожчати продукти. Які фактори впливають на ціну та чого чекати українцям, розказав «Громадському: Черкаси» економіст Борис Кушнір.

Світлана Піка працює на Фермерському ринку. Кілька разів на тиждень вона продає оптом моркву, картоплю, цибулю, квасолю, буряк. Каже, що після того, як увели карантин, ціна на деякі овочі почала рости. Подорожчали картопля та цибуля – на три та дев’ять гривень відповідно. Зараз середня ціна картоплі – 12 гривень, цибулі – 17.

Ціни на імпортні продукти зросли ще більше. На Фермерському ринку лимон оптом коштує 95 гривень замість 40, часник – 100 замість 70, імбир – 400 гривень замість 240 гривень. У супермаркетах ціни на ці продукти вищі на кількадесят гривень, адже там їх продають в роздріб.

Ціни на імпортні продукти зросли подекуди більше, ніж удвічі

Ситуація із цінами на продукти неоднозначна, каже економіст Борис Кушнір. З одного боку зросло споживання – люди сидять вдома, вони більше їдять. З іншого боку, люди здебільшого купують товар довготривалого зберігання. Тому, купуючи продукти зараз, люди одночасно зменшують попит на них в майбутньому.

«Люди їстимуть свої запаси, які зараз закуповують. Значна частина родин, які мають низькі доходи, або люди, які втратили зараз роботу і сидять вдома, менше купуватимуть, бо в них не буде за що. Виробники зіштовхнуться з проблемою продажу продукції. Вони будуть змушені виробляти дешевшу продукцію із менш якісної сировини чи інгредієнтів для того, щоб збіднілі групи населення могликупити їх. Тому суттєвого зростання цін я не очікую», – каже Борис Кушнір.

Фактори, які впливають на ціни, – це імпорт і курс валюти.

Експерт прогнозує, що така ситуація буде в Україні через місяць-два, коли доходи населення суттєво впадуть. Тому що для малого та середнього бізнесу уже зараз почалися складні часи.

Фактори, які впливають на ціни, – це імпорт і курс валюти.

«Параліч не тільки в Україні, а майже в усій Європі. Постачають імпортні товари зі значними затримками. Тому ці продукти подорожчали. Продукція, яку виробляють в Україні, поки що суттєво не дорожчає. Вона навіть може подешевшати, якщо почнуться проблеми з її продажем», – каже економіст.

Борис Кушнір говорить, що курс стабілізується в межах 28 гривень за долар. У Нацбанку достатньо інструментарію для того, щоб тримати ситуацію під контролем. Але економіка падає. Пандемія однозначно призведе до соціально-економічної кризи. Але якщо після цього прийде ще й політична криза, то ця дестабілізація почне суттєво тиснути на курс національної валюти. А відповідно потім ціни почнуть зростати. Але ця історія більше на осінь-зиму.