Ліда Криштоп. Дати пластику нове життя

Дівчина мріє про майстерню з переробки пластику

Ліда Криштоп займається цим проектом, бо їй не байдуже довкілля. Своєю майстернею вона хоче змінити свідомість людей. Показати, що у пластикової пляшки, крім смітника, може бути інше життя. Тому дівчина на початку 2017 року подала свій проект на громадський конкурс.

«Я написала проект по роздільному збору відходів. І випадково наткнулася на онлайн-уроки Дейва Хакінса». Хлопець виклав в інтернет відеоуроки «як побудувати власну майстерню з переробки пластику».

Він розповів про сміття, яке переповнює пляжі та плаває в океані. За допомогою онлайн-уроків, він хоче зупинити катастрофу і дати друге життя пластику. Ліда скористалась нагодою, аби навчити і показати альтернативу використання пластика.

 

Таку ініціативу підтримали багато її друзів. Вона зібрала певну суму коштів і за кресленнями Дейва Хакінса зробила «шредер». Це машина для подрібнення пластикових відходів. Зараз у дівчини готовий тільки «шредер» і є кухонна піч. Таким чином, Ліда за допомогою силіконової форми для печива, у домашній печі переплавляє пластик у жіночі прикраси.

«Поки немає фінансування, ми почали з маленьких прикрас, а потім будемо робити щось більше за розмірами та корисне».

Дівчина мріє про повноцінну майстерню для різних екологічних ініціатив. В ній планує збирати людей і проводити майстер-класи, розповідати про переробку та сортування пластику. Поки приміщення немає, вона у друзів займає комірчину в недобудованому кафе.

У створенні майстерні Ліді допомагають кілька друзів-інженерів. Наступним у майстерні хочуть зібрати «екструдер». «Екструдер» – машина, яка переплавляє пластмасові гранули в мотузку. З неї можна формувати будь-які речі, намотуючи на іншу форму. З відеоуроків Дейва, у його майстерні стоїть інжектор та велика піч. Інжектор – це прилад, в який вливається пластик і під тиском надає йому форми. За допомогою цієї машини роблять дитячі іграшки, підвазонники й інші речі. А спеціальна піч потрібна, щоб запікати великі предмети із пластику. Про ці прилади і мріє Ліда.

«До мене, буває, дивно потрапляє пластик. Отак телефонує людина і каже, що назбирала 2 мішки кришечок і не знає, куди його подіти. Я домовляюсь про зустріч і забираю їх. Але не весь пластик я можу переробити, тільки той, який позначений номером 2. Цей тип матеріалу піддається вторинній переробці і є безпечним для здоров’я», – каже Ліда.

Завдяки громадській активності дівчина знайшла роботу мрії. Ліда працює в Черкаській макулатурній компанії. Коли прописувала проект на громадський конкурс, дівчина зазначила, що хоче проводити лекції в навчальних закладах. На роботі таку ініціативу підтримали і закупили бокси для сортування сміття. Тепер дівчина їздить по навчальних закладах і розповідає дітям, чому і як потрібно сортувати сміття, що з ним потім будуть робити.