Хто із черкаських нардепів підтримує зміни в Україні, а хто їх гальмує (рейтинг)

Дослідники проаналізували, наскільки активно депутати Верховної Ради підтримували реформаторські закони

80% українців не довіряють депутатам Верховної Ради. Така криза є результатом як неякісного вибору, так і відсутності чітких критеріїв оцінки роботи депутатів. VoxUkraine розробив Індекс підтримки реформ (ІПР), щоб визначити, як депутати, зокрема і черкаські, підтримували реформаторські закони. 

Індекс підтримки реформ демонструє, як кожний обранець голосував за реформаторські й антиреформаторські закони. Голосування за прогресивні закони (й неголосування за контрреформаторські) – це важлива частина роботи кожного депутата.

Індекс показує, скільки балів з максимально можливих набрав кожний депутат, голосуючи за 238 реформаторських законів, які були ухвалені Радою VIII скликання протягом перших шести сесій.

Які закони вважаються реформаторськими?

Для розрахунку ІПР використовувались закони з Індексу моніторингу реформ iMoRe – аналітичного інструменту, який надає кількісну оцінку прогресу економічних реформ в Україні.

Щодва тижні понад 40 незалежних експертів визначають, які ухвалені нормативні акти є реформаторськими (або антиреформаторськими), та оцінюють їх за шкалою від -5 до +5. (Один закон може бути оцінений за кількома напрямами реформ, наприклад, одночасно сприяти зниженню корупції та покращувати бюджетну дисципліну).

Протягом роботи парламенту за перші шість сесій експерти iMoRe оцінили більше 700 нормативних актів, зокрема 238 законів, ухвалених Верховною Радою та підписаних Президентом (8 з них визнані антиреформаторськими й отримали від’ємні оцінки). Наприклад, закон «Про національну поліцію» отримав +4 бали, а закон про запровадження е-декларування для антикорупційних активістів та членів наглядових рад державних підприємств – -5 балів. Експертні оцінки, отримані цими законами, й були покладені в основу розрахунку ІПР.

Як рахували Індекс підтримки реформ депутата?

Депутат, який підтримав (голосував «ЗА») реформаторський або антиреформаторський закон, отримує стільки балів, скільки було присвоєно цьому закону. В інших випадках бали нардепу не нараховуються.

Якщо скласти оцінки, отримані всіма позитивними реформаторськими законами, то вийде сума у 416 балів. Це 100%, або максимум, який міг би набрати депутат Верховної Ради VIII скликання, якби голосував за всі реформаторські закони й не підтримав жодного антиреформаторського.

Індекс підтримки реформ депутата – це сума балів кожного конкретного нардепа, яку він отримав за результатами голосування за всі реформаторські й антиреформаторські закони, поділена на максимально можливі 416 балів.

Як голосували за реформи народні обранці, пов’язані з Черкащиною

Найактивнішим серед черкащан виявився уманчанин Юлій Мамчур. Колишній командир військової частини підтримував усі напрямки реформування. Другу сотню рейтингу очолила Світлана Заліщук, опинившись на позиції 101. Для Заліщук це теж перший досвід депутатства. Вона підтримувала реформи на 81 відсоток.Першою ця каденція є і для Олега Петренка. Нині позафракційний депутат, обраний по 194 округу, теж опікується практично усіма напрямками.Четвертою у рейтингу черкащан є перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко. Обрана вже на третій термін, Геращенко також є представником України в Мінських переговорах.Мажоритарник Владислав Голуб найактивніше голосує за закони та проекти, що стосуються валютного регулювання, державної служби та ринків капіталу. Уже вдруге до Верховної Ради обрана Ольга Бєлькова. Уродженка Черкас підтримує реформи на 72 відсотки.
Уманчанин Андрій Журжій – новачок у парламенті. Він найбільше цікавиться валютним регулюванням та ринками капіталу.Представник 198 округу із центром у Смілі Сергій Рудик підтримує реформи на 61 відсоток. Найменше його цікавить незалежність НБУ.Обвинувачений у вимаганні хабара, фігурант «бурштинової» справи уманчанин Максим Поляков теж найбільше цікавиться валютним регулюванням та ринками капіталу. Уродженець Черкас Олександр Долженков у парламенті вже другий термін. Він підтримує реформи на 28 відсотків.Екс-регіонал Валентин Ничипоренко у Верховній Раді вже вдруге представляє інтереси жителів 199 округу. Найбільше він підтримував реформи, що стосуються права власності.Відомий своїм кнопкодавством уманчанин Антон Яценко обраний до парламенту вже на третій термін. Найбільше він підтримує реформу, що стосується управління державним боргом.Уродженець Чорнобаївщини Василь Німченко підтримує реформи на 26 відсотків. Найбільше він цікавиться ринками капіталу.Колишній регіонал Володимир Зубик традиційно представляє інтереси жителів 195 округу. Його, як і однопартійця Антона Яценка, цікавить питання управління державним боргом.Представник інтересів жителів 196 округу Геннадій Бобов є найбагатшим у компанії нардепів, що пов’язані із Черкащиною. З усіх напрямків реформування найменше він цікавився боротьбою з корупцією. Нещодавно він звернувся до суду, щоб відсудити 38 мільйонів гривень, які сплатив як податкову заборгованість.

Відомий блогер Віталій Чепинога досить мляво займався законотворчістю, прогулявши 69 відсотків засідань. За пасивність він посів останню сходинку рейтингу нардепів-черкащан.