Війна за «Prozorro» в Черкасах: підсумки року

Спробуймо розібратися, чому довкола «Prozorro» в Черкасах стільки шуму

«Prozorro» – це електронна система публічних закупівель. Вона замінила паперові державні тендери. Ці паперові торги раніше були, м’яко кажучи, непрозорі, закриті для нових учасників, ними легко було керувати в ручному режимі й віддавати державні замовлення “своїм” людям. Але цьогоріч все змінилося – з 1 серпня всі державні органи зобов’язані купувати будь-що через електронну систему «Prozorro». І тепер кожен, хто має доступ до інтернету, може прослідкувати, як відбулася закупівля.

А Черкаси? Що ж Черкаси?

Черкаси вирішили не пасти задніх. У травні депутати під тиском громадських активістів ухвалили важливе рішення – знизили поріг, передбачений законом, і зобов’язали всі міські установи купувати товари від 30 тис. грн і роботи від 100 тис. грн через «Prozorro».

Рішення почало діяти 30 червня. А за день до цього чиновники різних департаментів міськвиконкому дуже постаралися – наукладали десятки прямих угод на незначні суми зі своїми “улюбленими” підрядниками. В основному – на ремонт доріг і шкіл. План чиновників простий – укласти договори за будь-якою ціною, щоб уникнути електронних закупівель. А в майбутньому додатковими угодами збільшити суми закупівель.

Рівно через місяць, 29 липня, за день до вступу в дію закону про обов’язкові публічні закупівлі через «Prozorro», черкаські чиновники уклали аномально велику кількість договорів – 20 на суму 350 млн грн. На кілька років уперед. На ремонт доріг, закупівлю ліків, харчування та прибирання в школах, а також на перевезення та харчування хворих. Громадські активісти тоді виступили проти такого підходу, вважаючи, що міська влада на ці підряди просто хотіла “завести” своїх, наперед визначених підрядників. Зрештою більшість із цих торгів скасували.

Палиці в колеса прозорих закупівель

Палиці в колеса прозорих закупівель у Черкасах почали вставляти у жовтні. Руками директорів шкіл і дитячих садочків. Останні написали колективне звернення до міського голови Анатолія Бондаренка. У листі вони скаржилися, що через низькі пороги закупівель у «Prozorro» не можуть нічого купити та швидко ліквідувати аварії в своїх закладах. Тому просили міську владу підвищити пороги.

Зрештою 13 жовтня на сайті міської ради з’явився проект рішення про скасування допорогових закупівель у «Prozorro». Його розгляд відкладали кілька разів. Активісти збирали круглі столи з експертами і намагалися переконати владу не скасовувати допорогові закупівлі.

Проте депутати не послухали, і 17 листопада таки призупинили своє ж рішення про допорогові закупівлі в Черкасах. Секретар ради, член фракції БПП Олександр Радуцький озвучив депутатам аргумент: одна з активісток, яка просувала рішення про допороги й була членом комісії з контролю за закупівлями Людмила Бордунос, заробляє на системі гроші.

Після цього міський голова Анатолій Бондаренко взагалі ліквідував комісію. А Олександр Радуцький заявив, що «Prozorro» для допорогових закупівель ніхто не повертатиме – мовляв, це комерційний майданчик, який заробляє на підприємцях.
І це попри те, що успішність системи визнали професіонали в сфері закупівель з усього світу. Навесні в Лондоні «Prozorro» отримало премію World Procurement Awards. А нещодавно в Парижі – премію Open Government Awards 2016.

Одразу після скасування допорогів активіст ГО «Промолодь» Іван Подолян створив на сайті міської ради петицію з вимогою повернути допорогові закупівлі. Петиція зібрала більш, ніж півтисячі підписів. На останній цього року сесії міської ради депутати її розглянули, але не підтримали. Як і пропозицію депутата Олексія Романова, який також вимагав повернути «Прозорро» для допорогів.

Отже, депутати не захотіли повернути допорогові закупівлі. А міський голова пішов ще далі. На початку грудня Анатолій Бондаренко видав наказ, яким рекомендував усім закладам купувати через «Prozorro» від 20 тис. грн. Тобто на сесії мер голосує проти допорогових закупівель, а потім все ж рекомендує використовувати всім департаментам цю систему.

Абсурду цій ситуації додає також те, що міська влада хотіла звернутися до Кабінету міністрів та Верховної ради з проханням скасувати будь-які пороги і зобов’язати усі без винятку державні органи купувати через «Prozorro», починаючи з 10 копійок.

ЕПІЛОГ

Що ж ми маємо у підсумку? Система «Прозорро» за 2016 рік зекономила державі майже 9 млрд грн.

А що у Черкасах? За тих п’ять місяців, коли діяло рішення міської ради про допорогові закупівлі, міські чиновники оголосили 66 закупівель, з яких трохи більше половини завершили успішно, на суму майже 6 млн грн. Це небагато, якщо порівнювати з тим, що після скасування допорогів лише за 1 тиждень грудня чиновники встигли провести закупівель за старими ручними схемами на таку ж суму, 6 млн грн.
Усе це свідчить про те, що міські чиновники опираються реформі державних закупівель та намагаються працювати за старими, ручними схемами.

Що далі?

А далі черкаські активісти обіцяють продовжити боротьбу за допорогові закупівлі в «Prozorro» й переконувати депутатів їх повернути.
Тим часом активісти міжнародної організації Transparency International обіцяють просувати зміни до Закону України «Про публічні закупівлі». Вони хочуть зменшити пороги закупівель із 200 тис. грн до 50, а також скоротити тривалість таких невеликих торгів до 2 днів.

Матеріал зроблено в рамках проекту «PROZORRа Черкащина» за підтримки «Transparency International Україна» та «Open Contracting Pаrtnership».

14348899_896648550439693_459374029_n.jpg14302896_896649800439568_1510902596_n.jpg14285156_896649553772926_148186600_o.jpg