Мої права. Випуск 8. Спадкування

Що таке заповіт і коли він може бути недійсним? Хто насамперед претендує спадщину?

ЗАПОВІТ

Ну, хто із нас не мріяв про багатого дядька за кордоном, який після смерті заповідає все своє багатство нам. Ти не мріяв?

Так-от. Потрібно пам’ятати кілька важливих моментів про заповіт.

  • Перше. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю – тобто людина, яка складає заповіт, повинна усвідомлювати значення свої дій та керувати ними.
  • Друге. Право на заповіт здійснюється особисто.
  • Третє. Заповіт повинен бути засвідчений нотаріально.

Якщо людина через хворобу не може підписатися власноручно, за її дорученням текст заповіту у її присутності підписує інша особа.

Якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою – наприклад сільським головою.

Якщо людина знаходиться в лікарні, текст заповіту може посвідчити головний лікар. А під час плавання на судні – капітан судна.

  • Четверте. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька людей, незалежно від того, чи мали вони якісь близькі чи родинні стосунки.

Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-кого з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

  • І останнє. Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт або скласти новий (викадаю папірець).

ОБОВʼЯЗКОВА ЧАСТКА У СПАДЩИНІ

Існує перелік людей, яким незалежно від того, що написано у заповіті, все одно належить частка спадщини померлого.

Це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки. Вони у будь-якому випадку спадкують половину від тієї частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ

Якщо ж заповіту немає, ви можете отримати спадщину за законом. Існує черговість спадкування за законом.

  • У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, дружина або чоловік і батьки.
  • До другої черги належать рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
  • У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
  • У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
  • П’ята черга – інші родичі до шостого ступеня споріднення, а також утриманці, які не були членами сім’ї спадкодавця.

Спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

ЯК ОТРИМАТИ СПАДОК?

Прийняти спадщину за законом потрібно протягом півроку з часу її відкриття. Для цього потрібно просто подати заяву до нотаріуса.

Якщо спадкоємець протягом протягом цього часу не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

І це є дуже поширена проблема. Часто люди не подають заяву до нотаріуса вчасно. І тоді доводити своє право на спадок потрібно у суді.

Максим Полішкевич, юрист: 

«Пропуск цього строку має негативні наслідки. Він має бути поновлений лише в суді. При зверненні до суду необхідно довести поважність причин пропуску строку. Найтиповіші причини не приймаються судом. Бо люди зазвчиай пропускають цей строк через байдужість, фінансові труднощі, які не дозволяють заплатити держмито або якщо не проживають у відповідній місцевості. Ці причини не забороняють звернутися до нотаріуса. Основна дія – звернутися до нотаріуса. навіть коли в подальшому ви не оформлюватиме спадщину. Головне, щоб нотаріус завів спадкову справу»

Разом із майном, то спадкоємця переходять і борги спадкодавця. Це можуть бути борги, які не сплачені йому за якимось договором. Або борги, які мав би сплатити спадкодавець. Але відшкодовувати борги спадкоємець повинен лише у межах вартості отриманої спадщини.

 

НЕ МАЮТЬ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ:

1) особи, які умисно позбавили життя спадкодавця або вчинили замах на їхнє життя.

2) особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

3) батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав.

4) батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця.

 

ОБОВʼЯЗКОВА ЧАСТКА У СПАДЩИНІ

Існує перелік людей, яким незалежно від того, що написано у заповіті, все одно належить частка спадщини померлого.

Це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки. Вони у будь-якому випадку спадкують половину від тієї частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.