Мої права. Випуск 5. На роботі

Чим стажування відрізняється від випробування? Скільки вам мають платити за роботу вночі?

Випробування VS стажування

Отже, ви не захотіли бути туніядцем. Знайшли оголошення, вас запросили на співбесіду, а далі. А далі може бути стажування або ж випробувальний термін.
Між цими поняттями є принципова різниця.

Стажування – це навчання. І кожен працедавець може встановити власні умови стажування. Законодавством не передбачені ні терміни стажування, ані обов’язок платити за нього.
Інша справа, коли вас взяли на випробувальний термін. Від стажування він відрізняється тим, що Вас не вчать, а вже Ви показуєте роботодавцю власні вміння.
Якщо вас взяли на випробувальний термін, вимагайте, щоб із вами уклали трудовий договір, в якому фіксуються всі умови вашої роботи. Наявність трудового договору – це ваш козир. Не маючи цього документа на руках, ви можете зіткнутися з проблемами після закінчення випробувального терміну.

Але навіть якщо і немає укладеного письмово трудового договору, все одно законодавство на боці працівника.
Якщо немає такого договору, це не означає, що співробітник ніяк не пов’язаний з компанією. Трудовий договір вважається укладеним, якщо співробітник почав працювати з відома або за дорученням роботодавця або його представника.

Роботодавець зобов’язаний оформити з співробітником договір не пізніше трьох робочих днів з дня фактичного допущення працівника до роботи — неважливо, знаходиться людина на випробувальному терміні або вже пройшов його.

Також важливо пам’ятати терміни проходження випробування. На сьогодні, згідно з Кодексом законів про працю, тривалість випробувального строку не може перевищувати три місяці. А для керівних посад – шість місяців.

Однак існують певні групи людей, випробування для яких не встановлюється. Це:
– особи, що не досягли вісімнадцяти років;
– молоді робітники після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
– молоді спеціалісти після закінчення вищих навчальних закладів;
– звільнені у запас з військової служби;
– інваліди;
– вагітні жінки.

Запам’ятайте, якщо роботодавець говорить вам: ну, за випробувальний термін ми заплатимо меншу зарплату. А після буде більша. Це незаконно.
Тому експерти радять відразу домовлятися з роботодавцем про розмір зарплати. Запасіться доказами. Один з найпростіших способів — зберегти й завірити в нотаріуса оголошення про вакансії, де вказано розмір обіцяної вам зарплати.

Коли термін випробування закінчився, а ви продовжуєте працювати, то ви вважаєтеся таким, що витримали випробування. І наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

Якщо ж роботодавець незадоволений особою, яка проходить випробування, він має право її звільнити. Але у такому випадку він зобов’язаний повідомити про це співробітника письмово не пізніше, ніж за три дні до закінчення випробувального терміну. У повідомленні має бути зазначена причини звільнення.

Вихідна допомога працівнику у цьому випадку не виплачується. Водночас працівник може оскаржити в суді як рішення роботодавця, так і недотримання ним процедур звільнення. А отже, важливо бути уважними протягом всього випробувального терміну. Якщо у вас виникають складності, не лінуйтеся писати службові записки. Ставте до відома керівника, якщо у вас не виходить якесь завдання, із поясненням основних причин цих труднощів. Все це може стати корисним при судовому захисті Ваших прав.

Робочий час

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Тобто 8 годин 5 разів на тиждень. А тим, хто працює на шкідливих роботах, 36 годин на тиждень.

Оплата праці

В українському законодавстві є важливі пункти щодо оплати праці, про які ми забуваємо.
Наприклад, якщо ви працюєте у вихідний день, то вам повинні або оплатити вашу роботу у подвійному розмірі, або ж надати додатковий день відпочинку.
Теж саме зі святковими і неробочими днями. Або подвійний розмір оплати, або ж додатковий день відпочинку.
Робота у нічний час (тобто з 10-ї вечора до 6 ранку) оплачується у підвищеному розмірі – не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
При виготовленні продукції, що виявилася браком.
Якщо це сталось не з вини працівника, оплата праці проводиться за зниженими розцінками. Але місячна заробітна плата в цих випадках не може бути нижчою, ніж 2/3 від окладу.
А от повний брак з вини працівника оплаті не підлягає.

Відпустки

У перший рік працівники мають право на відпустки через 6 місяців безперервної роботи на підприємстві.

Тривалість основної відпустки – не менше 24 календарних днів.

Також ви маєте право на додаткову відпустку – у зв’язку з навчанням, для підготовки та участі в змаганнях, у зв’язку з вагітністю і пологами, для догляду за дитиною-інвалідом. Ще у вас є право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 15 днів на рік.
Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. А не після відпустки – як це зазвичай буває.

Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, – 69 календарних днів.

Якщо ви надумали звільнятися, то вам має бути надано невикористана відпустка з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки.

Звільнення

В Україні існує 3 форми звільнення – за власним бажанням, з ініціативи роботодавця та за угодою сторін.
За власним бажанням
Якщо працівник сам надумав розірвати трудовий договір, то він повинен попередити про це власника письмово за два тижні.

Якщо ваше звільнення пов’язане з
• переїздом на інше місце проживання,
• вступом до навчального закладу;
• переведенням чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
• неможливість проживання у цій місцевості, підтверджене медичним висновком;
• вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім’ї
• вихід на пенсію;
• прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Якщо ж термін попередження про звільнення сплив, а ви продовжуєте працювати, то роботодавець не має права звільнити вас за поданою вами раніше заявою. Але це якщо на ваше місце не запрошено іншого працівника.

Також ви маєте право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.

З ініціативи роботодавця вас мають право звільнити:
1) через банкрутство підприємства, реорганізацію або скорочення;
2) через недостатню кваліфікованість або стан здоров’я;
3)якщо ви систематичного порушували ваші трудові обов’язки;
4) через прогул (в тому числі через відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;
5) якщо ви не з’являлися на роботу протягом більш, ніж чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності;
6) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
7) появу на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
8) якщо суд доведе, що ви крадете на підприємстві;

Запам’ятайте, вас не можуть звільнити в період вашої тимчасової непрацездатності, а також якщо ви перебуваєте у відпустці.

Оплата при звільненні

Якщо ж вас звільнили не через ваші порушення, вам повинні виплатити вихідну допомога – не менше середнього місячного заробітку.

Якщо вас призивають до армії – дві мінімальні заробітні плати.
Якщо ж власник порушив законодавство про працю, колективний чи трудовий договору, при звільненні вам мають оплатити не менш, ніж тримісячний середній ваш заробіток.

Запам’ятайте, при звільненні оплата всіх сум проводиться у день вашого звільнення.
Про нараховані суми, належні вам при звільненні, власник повинен письмово повідомити вам перед виплатою зазначених сум.
Якщо ж із вами не розрахувалися у день звільнення, то організація повинна виплатити вам ваш середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Трудова книжка

У день вашого звільнення, крім зарплатні, вам мають видати вашу трудову книжку. Щоправда трудові книжки в Україні можуть відправитись на смітник історії.

Міністр економіки Айварас Абрамовічус вважає, що це совкова спадщина. Обіцяє, що невдовзі вся інформація про робітників будуть у єдиній базі даних. Якщо робочий стаж розпочався після 2000 року – не потрібно буде зберігати трудову книжку, бо інформація вже є в базі.
Скасування трудових книжок, за даними неурядової організації EasyBusiness, дозволить заощадити близько 500 млн грн щороку.