Мої права. Випуск 4. Спілкування з поліцією

Почитайте, коли поліцейські мають право перевіряти ваші документи і як повинні проводити обшук

В Україні триває реформа міліції. Кілька тижнів тому її перетворили в поліцію. Усе частіше чуємо про те, що правоохоронці змінюються на краще. У Черкасах міліція навіть допомагала відремонтувати авто, яке зламалося. Згідно з новим законом, поліція повинна перетворитися з карального органу на сервісний.

Однак сувора реальність така, що часто нам доводиться захищатися від тих, хто нас повинен захищати. Тому сьогодні ми поговоримо про наші права при спілкуванні з поліцією.

«Ваші документи!»

Перші три принципи, які потрібно запам’ятати, якщо поліцейський вас зупинив:
– НЕ провокуй,
– НЕ ображай,
– НЕ тікай.
Із іншого боку поліцейський має поводитися ввічливо, має представитися, і просто так вимагати у людини документи не повинен.

Поліцейський має право зупинити громадянина на вулиці з метою показати документи, проведення поверхневого обшуку чи будь-якої іншої дії лише в тому випадку, якщо поліцейський має відповідні підстави. До них належать: особа візуально схожа на людину, що перебуває в розшуку, людина знаходиться на місці вчинення якогось правопорушення, або перебуває в зоні обмеженого доступу, зовнішні ознаки особи вказують, що вона вчинила злочин. Якщо таких підстав немає, то поліцейський не має права зупиняти вас і вимагати показати будь-які документи
Максим Полішкевичюрист

Носити документи ніхто не зобов’язаний. Але юристи все ж радять мати при собі будь-який документ, що посвідчує особу. Це позбавить тебе від багатьох проблем у спілкуванні з поліцією. Адже вона може забрати тебе у відділок, щоб там встановити твою особу, і протримати до 3-х годин.
Якщо все-таки Ви не маєте при собі документів, чітко назвіть своє прізвище та адресу проживання, попросіть поліцейського зателефонувати родичам, щоб підтвердити Ваші особисті дані.

Щодо поліцейського. За новим законом «Про національну поліцію», якщо поліцейський у формі, він не зобовʼязаний показувати документи. У нього є спеціальний жетон, за яким його ідентифікують.
Запишіть дані, зазначені на ньому. Або можете зняти на відео. Адже це дозволено законом.

Максим Полішкевич, юрист:

«Ніяких універсальних порад, які б давали можливість “відшивати” поліцейських, немає. Поліцейський – представник влади. Його функція – забезпечити громадський правопорядок.
Ви повинні просто усвідомлювати: без причин, без підстав він не має право вимагати від вас чогось. Оце внутрішнє усвідомлення є наріжним каменем вашої позиції. Якщо ви усвідомлюєте, що у вас не мають право безпідставно навіть документи вимагати, і ведете себе адекватно, холоднокровно, позитивно, то поліцейський не розвиватиме своїх вимог»

«Колющіє, рєжущіє єсть?»

Обшуковувати на вулиці вас ніхто не має права. Як виняток поліцейський має право здійснити поверхневу перевірку (руками або спеціальними засобами проводять по одягу). І це обовʼязково має бути поліцейський однієї з вами статі. І в присутності 2 понятих тієї ж статі.

Під час поверхневої перевірки речей або автомобіля ви повинні самостійно показати поліцейському вміст особистих речей або автомобіля. Порпатися у ваших речах або кишенях, ніхто, крім вас, не має права.
Під час огляду уважно стежте за своїми речами, щоб туди нічого не підкинули. Якщо ж у вас знайшли щось протизаконне, поліцейський повинен скласти протокол. Ви можете не погоджуватись із написаним у ньому і просто його не підписувати. Адже все, що ви підпишете, може бути використане проти вас.

Максим Полішкевич, юрист:

«На практиці маємо ситуацію, коли обшук проводиться в довільний спосіб. Постфактум складається протокол, в якому підписуються особи, які насправді не брали в ньому участі. В експертному середовищі є думка, що однією з клчових проблем колишньої міліції була система показників. Коли протоколи складалися заради кількості. Якщо ця система «перекочує» в поліцію, то зміна міліції на поліцію нічого не змінить»

Вас затримали

Якщо вас затримали, ви маєте право не давати покази або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів. Його вам гарантує 63 стаття Конституції України.

Максим Полішкевич, юрист:

«Якщо поліція хоче затримати громадянина, вона це зробить. І опиратися законним наказам поліцейського не можна. Це порушення законодавства. Поліцейський в такому випадку має право застосувати фізичну силу і спецзасоби»

Вам повинні невідкладно повідомити причини затримання, вам повинні надати право повідомити близьких вам родичів про те, що вас затримали, куди вас направлять. Вам мають вручити протокол про затримання, що має містити точний час затримання. Це є час, коли вас фізично зупинили, а не час, коли привезли до відділка.
Опиратися поліції немає практичного сенсу. Якщо ви не вбивця-рецидивіст, звичайно. Краще розпитати, куди тебе везуть, і потелефонувати рідним.

Запам’ятайте, поліцейський не має права вилучати в тебе будь-які речі, якщо вони не є знаряддям або об’єктом скоєння правопорушення. У будь-якому випадку на вилучення речей також мають скласти протокол у присутності двох понятих.

Максим Полішкевич, юрист:

«Людина має право, щоб їй розʼяснили її права, на те, щоб відразу поінформували її рідних про затримання. Має право побачити протокол затримання, підписати цей протокол або вказати якусь думку, якщо вона незгідна з протоколом затримання.

Має право а адвоката лише коли їй вручили повідомлення про підозру.
На повагу честі, гідності, недоторканності. Ніхто не має права вас бити, якщо ви не чините опір».

Коли вас привезли у відділок, вимагайте, щоб інформацію про ваш приїзд внесли в журнал відвідувань.

Запам’ятайте, затримання за адміністративне правопорушення, може тривати не більш, ніж три години.
Якщо ж ви порушили правила обігу наркотиків, вас можуть затримати до трьох діб. Але поліцейські повинні повідомити про це прокурора протягом доби.

Якщо ж під час затримання Ви вирішили скористатися послугами адвоката, знайте, що до його приїзду ніхто не має права проводити допит або брати у Вас пояснення.

Якщо вас тримали понад встановлений законом термін або поліція порушила інші ваші права, Ви можете написати скаргу до прокуратури (обов’язково у ній вкажіть імена службових осіб, що проводили затримання, підстави, за якими ви вважаєте його незаконним та коротко опишіть обставини справи). Роздрукуйте її у 2 екземплярах, один із них зареєструйте.

Доступ до житла

Стаття 30 Конституції України та стаття 14-1 Кримінально-процесуального кодексу України гарантує кожній людині недоторканність житла. Це означає, що ніхто, у тому числі і працівник правоохоронних органів, не має права без законної підстави ввійти у ваше житло проти вашої волі. Увійти до твоєї квартири чи будинку, провести в них огляд або обшук поліція має право лише за вмотивованим рішенням суду. І з ним Вас зобов’язані ознайомити.

Без умотивованого рішення суду поліція має потрапити до житла лише:

1) коли рятуватиме життя людей та цінне майно під час надзвичайних ситуацій;
2) коли переслідує осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
3) щоб припинити злочин, який загрожує життю людей, які знаходяться в житлі.

Після проникнення поліцейський обов’зково має скласти протокол.

 «Стій, стрілять буду!»

Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити вас про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати вам достатньо часу, щоб виконати законні вимоги поліцейського.

Поліцейському заборонено застосовувати фізичну сили, спецзасоби і вогнепальну зброю до жінок з явними ознаками вагітності, дітей, інвалідів та старих людей, крім випадків, коли вони чинять опір або загрожують життю інших людей.

4. Поліції (поліцейському) заборонено:

– наносити удари гумовими кийками по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку (куприку) і в живіт;
– застосовувати водомети при температурі повітря нижче +10°C;
– застосовувати наручники більше ніж 2 години безперервного використання або без послаблення їх тиску.

Якщо поліцейський заподіяв особі поранення або каліцтво внаслідок застосування до неї спеціального засобу, керівник такого поліцейського зобов’язаний негайно повідомити про це відповідного прокурора.