Мої права. Випуск 3. Доступ до інформації

Ми розкажемо, яку інформацію й від кого ви можете отримати та як написати інформаційний запит

За українською Конституцією (стаття 34) кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.
У 2011 році завдяки старанням українських активістів і журналістів ухвалено закон «Про доступ до публічної інформації». Завдяки йому отримувати дані стало простіше.

Публічна інформація – це будь-яка інформація, яка є в розпорядженні органів державної влади та місцевого самоврядування, і яка не віднесена до інформації з обмеженим доступом.
Будь-хто з вас може бути запитувачем цієї інформації.

До кого звертатися за публічною інформацією?

За публічною інформацією звертатися потрібно до розпорядників цієї інформації. Це можуть бути органи влади, організації, що фінансуються з державного або місцевого бюджетів, підприємства, які займають домінуюче становище на ринку, або є природними монополіями, також підприємства, які володіють інформацією про стан довкілля, про якість харчових та інших продуктів, про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися, або можуть статися і загрожують здоров’ю та безпеці громадян.
Словом, ви спокійно можете дізнаватися інформацію, якщо вважаєте її суспільно важливою.

Але є одне але. Існує 3 види інформації, доступ до якої вам можуть обмежити. Це конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційна інформація – інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою.
Таємна інформація – інформація, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною є інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування тощо.
Службова інформація. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф “для службового користування”.

Обмежити доступ до інформації можуть в кількох випадках:
1) ВИКЛЮЧНО в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності, громадського порядку, щоб запобігти заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя
та якщо
2) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Якщо ви захочете дізнатися, на що витрачені бюджетні кошти, кому належить державне або комунальне майно, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно, то обмежити доступ до цих даних вам ніхто не має права.
Також не належать до обмеженої інформації декларації про доходи чиновників та депутатів.

І запамʼятайте: обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Інформація про особу

Найбільше плутанини і непорозумінь може бути у випадку, якщо ви захочете дізнатися дані про яку-небудь людину. Адже міжнародна практика горою стоїть за недоторкАнність приватного життя.
Відповідно інформація про фізичну особу здебільшого конфіденційна. Без згоди самої людини неможливо отримати дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, а також адресу, дату, місце народження, про її майновий стан та інші персональні дані.
Тут дуже тонка грань – наскільки інформація про людину, яка вам потрібна, має суспільну вагу.
До того ж, людина, про яку ви збираєте інформацію, має право знати, які дані ви про неї збираєте і для чого.

Відео- та фотозйомка людей

Ми вже на початку говорили, що кожен має право збирати, зберігати і поширювати інформацію. Але якщо вона не порушує права інших людей.
Дуже часто у нас виникають проблеми, коли ми хочемо кого-небудь сфотографувати або зняти на відео.
За законом, ми не маємо права знімати людей без їхньої згоди. Але ж неможливо у всіх запитати згоди на це.
Тому є кілька порад, як знімати так, щоб це було законно.
Кого можна знімати без дозволу? Працівників державних установ. Тобто якщо ви знайшли, припустімо, в міську раду, то можете знімати все, що хочете, і кого хочете.
Зйомка людей у погонах і формі теж не потребує дозволу? Тобто якщо ви бачите пожежника у формі або міліціонера, теж можете знімати його, не питаючи дозволу.

Інформаційний запит

Отже, ви захотіли дізнатися яку-небудь інформацію, якої немає у вільному доступі. Для цього потрібно написати інформаційний запит. Припустімо, нас цікавить, скільки Черкаський національний університет витратив грошей на спорудження стели.
Закон не вимагає якоїсь конкретної форми цього документа. Необхідно лише обовʼязково написати власне ПІБ або назву організації, якщо ви пишете від її імені, поштову адресу або адресу електронної пошти, номер телефону, загальну інформацію про питання, яке вас цікавить, дату і підпис.

Для надійності документ краще роздрукувати у 2-х екземплярах і один примірник занести в канцелярію. Там вам мають поставити відмітку про те, що документ прийнятий. Бо через електронну пошту його можуть не побачити, або він взагалі може загубитися. Тому завжди дбайте про докази того, що ви надсилали інформаційний запит.
За законом відповідь нам мають надати протягом 5 робочих днів. Сьогодні пʼятниця, отже, відповідь повинна нам прийти не пізніше наступного четверга.

Але. Відповідати нам можуть і довше. Якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних. В такому разі розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів. Але протягом 5 робочих днів він повинен пояснити вам, чому неможливо отримати інформацію раніше.
Можна отримати інформацію і швидше – протягом 48 годин. Якщо запит стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян.
У такому випадку ви повинні зазначити, чому вам необхідна термінова відповідь на такий запит.

Інформація на запит надається безкоштовно. Але якщо вам копіюватимуть більш ніж 10 аркушів яких-небудь документів, то ви маєте за них заплатити,
Якщо вам у відповіді на запит скажуть, що ви можете знайти інформацію у відкритому доступі самостійно або нададуть відповідь не по суті, то це вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. Й таку відповідь можна оскаржувати.

Інформація про організації

Якщо ви захочете дізнатися, хто заснував, наприклад, яку-небудь партію, кому належить яка-небудь організація, підприємство, благодійний фонд, кому належить майно, то можете скористатися електронними сервісами.
Для цього на сайті міністерства юстиції створено  кабінет електронних сервісів.

kap.minjust.gov.ua 

Вводимо організацію, яка нас цікавить, і реєстр видає нам результат. Деякі запити на цьому сайті є безкоштовними, за деякі потрібно платити.

30 жовтня ми надіслали інформаційний запит до Черкаського національного університету з проханням повідомити, скільки грошей виділено на спорудження стели біля університету. Відповідь надійшла нам не через 5 днів, як це має бути за законом, а через 10.