Чи все у нас «PROZORRО»? Випуск 4

Як чиновники розпоряджалися нашими з вами грошима минулого тижня – з 26 вересня по 2 жовтня

Із 1 по 30 вересня 2016 року оголошено:

– за допороговою процедурою закупівлі на загальну суму 21,3 млн грн, з них завершено закупівель на 2,8 млн грн., економія бюджету склала майже 434 тис грн.;
– надпорогових закупівель на загальну суму 3 млрд 27 млн грн.

ЗРАДА №1

У серпні 2016 року ТОВ «Сміла Енергоінвест», що надає послуги централізованого теплопостачання жителям міста Сміла, оголосило тендер на закупівлю 110 теплових лічильників. У результаті – через відкриті торги визначено переможця, який надав найдорожчу пропозицію. ТОВ «Сміла Енергоінвест» є приватною фірмою, але оскільки отримує гроші від смілян у вигляді комунальних платежів за тепло, то відповідно до закону повинно проводити закупівлі на суму більше 1 млн грн через систему «PROZORRO». Для формування тарифів на тепло це товариство щороку подає до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), пакет документів, які засвідчують витрати підприємства. І чим більші будуть витрати, тим дорожчі можуть бути тарифи для жителів Сміли. Тому, на думку експертів Людмили Бордунос та Артура Чемириса, купівля дорогих лічильників може призвести до підвищення тарифів на тепло для смілян.

Як закупили найдорожчі лічильники?

• Згідно з тендерною документацією від продавця вимагали лічильники, зокрема з можливістю дистанційної передачі даних та гарантійним терміном експлуатації не менше, ніж 12 місяців. У результаті на торги подали одразу 5 пропозицій. Проте всі пропозиції відхилили з однаковим формулюванням:

21.jpg

Тобто замовник «вимагав» не лише технічної можливості дистанційної передачі даних, а ще і просив у комплекті надати відповідні GSM/GPRS модеми/модулі. Але жодного слова про це в тендерній документації немає.

Найдешевша пропозиція у цих торгах була від учасника ТОВ «ФІТОФЮЕЛС» на поставку лічильників SKS-3K на суму 1,8 млн грн.

• У результаті цього працівники ТОВ «Сміла Енергоінвест» визнали тендер таким, що не відбувся, та оголосили повторний конкурс. Цього разу до тендерної документації внесли зміни: замовник чітко прописав побажання мати у комплекті поставки GSM/GPRS модеми/модулі, а також збільшив вимогу щодо гарантії виробника з 12 до 48 місяців.

У повторному аукціоні взяло участь троє учасників. Переможцем аукціону визнано автора найдорожчої позиції – ТОВ «Укрснабобладнання», з яким і укладено договір на суму майже 2,5 млн грн. на поставку лічильників марки SKS-3K. Двох інших учасників дискваліфіковано через невідповідність їхніх пропозицій тендерній документації.

Зауважимо, що лічильники, які запропонував попередній учасник торгів, були такої ж марки – SKS-3K, але на 0,7 млн грн дешевші.

3.jpg

Акцептована пропозиція переможця, крім ціни поставки, викликає інші запитання. Зокрема щодо терміну гарантійного використання виробника. Так, згідно з паспортом лічильника гарантійний термін використання, передбачений виробником, становить лише 12 місяців, а не 24 місяці, як вимагає замовник.

_4.jpg

Однак, що в складі своєї пропозиції переможець надав не завірений документ з іншим описом характеристик лічильника, в якому вказав вже гарантійний термін – 48 місяців.

_5.jpg

Наші експерти Людмила Бордунос та Артур Чемирис вважають, що саме останній документ, а не паспорт виробника, взяли до уваги організатори при визначенні переможця. А це є порушенням умов проведення тендеру. Також, в конкурсній документації переможця відсутня довідка про його відповідність вимогам статті 17 Закону «Про публічні закупівлі». Цю довідку мали б надати в електронному вигляді разом із іншими документами. Тобто пакет документів переможця є неповним.

Таким чином визначення переможця тендеру проведено з порушеннями. А ціна закупівлі лічильників, за підрахунками наших експертів, могла би бути дешевшою на 500 млн грн.

ЗРАДА №2

У вересні цього року Маньківська центральна районна лікарня оголосила відкриті торги на закупівлю робіт із термомодернізації покрівлі головного корпусу Маньківської ЦРЛ на очікувану суму 3,3 млн грн. Однак, визначення переможця торгів відбулося з рядом порушень.

Свої пропозиції на виконання робіт подало два підприємства. Вони є сусідами. Адреси реєстрації та фактичне місцезнаходження:

• одного учасника, ТОВ «Будпроектсервіс» – м. Черкаси вул. Смілянська, 2, офіс 3;
• іншого учасника ПП «ЛІНК» – м. Черкаси вул. Смілянська, 2, офіс 8.

На думку експерта Людмили Бордунос, мала кількість поданих пропозицій та сусідство обох учасників є дивними та можуть свідчити про змову. Оскільки ПП «ЛІНК» подало свої пропозиції завідомо знаючи, що не відповідає обов’язковим умовам тендерної документації, а саме: у підприємства відсутній досвід робіт з термомодернізації. До того ж, у ході моніторингу цього тендеру було виявлено ряд порушень.

1) Одна з умов тендерної документації є недопустимою та дискримінаційною. Ця умова пропонує учасникам з метою одержання всієї інформації, яка може бути необхідною для підготовки пропозиції та підписання договору:

– обстежити об’єкт, на якому мають бути виконані роботи;

– одержати у Замовника додаткову технічну документацію щодо робіт, яка, з точки зору учасника, може бути необхідною для підготовки тендерної пропозиції.

У технічному завданні до тендерної документації подекуди не конкретизовано, що саме має використовувати замовник при виконанні робіт. Наприклад, незрозуміло, якої товщини має бути сталь, коліна, муфти, зливи, металеві конструкції, профілі і т.д. Тому потенційний учасник, котрий не має змоги приїхати за додатковою технічною документацією до смт Маньківка, не може об’єктивно сформувати свою договірну ціну, а тим більше підготувати локальний кошторис, як того вимагає тендерна документація.

2) Замовник передбачив у тендерній документації обов’язковість надання відкритих даних, а саме вимагає «відомості з ЄДРПОУ, що видані не раніше ніж за 7 днів до дати подання тендерної пропозиції учасником». Така вимога є прямим порушенням Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки відкриті дані ЗАБОРОНЕНО вимагати в учасників.

3) Також із юридичного боку незрозуміла примітка під проектом договору: «Зазначені основні вимоги до договору не є остаточними і вичерпними, і можуть бути доповнені і скориговані під час укладання договору з учасником-переможцем торгів в залежності від специфіки предмету, характеру, інших умов конкретного договору». Що мали на увазі заявники торгів, невідомо. Тому ця примітка могла бути не зрозумілою і для інших потенційних учасників торгів.

ПЕРЕМОГА

Значна економія коштів бюджету відбувається у результаті проведення допорогових закупівель через систему «PROZORRO».
Основні приклади за вересень:

• Комунальним закладом «Черкаський навчально-реабілітаційний центр ЧОР» оголошено про закупівлю канцтоварів. Очікувана вартість закупівель становила 37,4 тис грн. В торгах взяло участь 3 учасники. Укладено договір на суму 20,6 тис. грн. Економія для бюджету – 16,8 тис. грн. або 45% від планової суми закупівлі.

• Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради оголошено закупівлю послуг друкування. Очікувана вартість – 68,4 тис грн. Взяло участь 2 учасники. Укладено договір на загальну суму 58,8 тис. грн. Економія для бюджету – 9,7 тис. грн. або 14% від планової суми закупівлі.

• Монастирищенська центральна районна лікарня оголосила закупівлю антисептичних та дезинфікуючих засобів. Очікувана вартість закупівлі становить 8,2 тис. грн. Узяв участь лише один учасник, із яким і укладено договір на запропоновану ним ціну – 2,5 тис. грн. Економія для бюджету – 5,7 тис грн, або 70% від планової суми закупівлі.

Тобто, економія за допороговими закупівлями через систему «PROZORRO» може бути до 70% бюджетних коштів.

Матеріал зроблено в рамках проекту «PROZORRа Черкащина» за підтримки «Transparency International Україна» та «Open Contracting Pаrtnership».

 

14348899_896648550439693_459374029_n.jpg14302896_896649800439568_1510902596_n.jpg

14285156_896649553772926_148186600_o.jpg