Чи все у нас «PROZORRO»? Випуск 11

Як чиновники звітуються перед громадою за витрачені бюджетні кошти

Із 1 по 21 листопада 2016 року в Черкаській області оголошено:

– за допороговою процедурою закупівель на загальну суму більш, ніж 18,3 млн грн;
– надпорогових закупівель на загальну суму 600,9 млн грн.

17 листопада 2016 року рішення сесії Черкаської міської ради (далі ЧМР) призупинило обов’язкове використання електронної системи «PROZORRO» для допорогових закупівель. Тобто чиновники не зобов’язані закуповувати товари і послуги на суму меншу 200 тис.грн, а роботи менше 1,5 млн грн в публічний конкурентний спосіб.

Чому? Дивіться у нашому відео:

Однак, чиновники запевняють, що це не перешкодить містянам контролювати витрати з бюджету міста. Так асоціація вчителів пропонує звертатися в бухгалтерії шкіл, щоб проконтрулювати, як витрачаються кошти громади.  Наші експерти перевірили чи дійсно легко контролювати закупівлі, які не проходять відкритих торгів через «PROZORRO»?

Закон України «Про публічні закупівлі» зобов’язує чиновників з 1 серпня 2016 року публікувати в електронній системі «PROZORRO» звіти про укладені договори, ціна яких дорівнює або перевищує 50 тис грн. та, які були укладені без проведення торгів.

Відповідно Департамент освіти та гуманітарної політики ЧМР, як розпорядник бюджетних коштів, повинен звітуватися про такі договори, якщо вони були укладені. Однак, в системі електронних закупівель «PROZORRO» цей департамент навіть не зареєстрований. І, відповідно, не звітується перед громадою міста за такі укладені договори. А мав би це робити обов’язково.

Департамент.png

Прозорро1.png

Так, наші експерти знайшли на Офіційному порталі публічних фінансів України http://spending.gov.ua («Е-data») інформацію про те, що Департамент освіти та гуманітарної політики ЧМР 26 жовтня 2016 року уклав договір з ФОП Муравіцький П.Ю. на реконструкцію будівлі. І навіть оплатив йому аванс у сумі майже 56 тис. грн. Однак, відзвітуватися про це у системі «PROZORRO» чиновники не стали. Чим порушили ЗУ «Про публічні закупівлі».

Транзакція.png

Скільки загалом буде сплачено бюджетних коштів ФОПу Муравіцькому по цьому договору, які обсяги робіт та інші умови реконструкції будівлі жителі міста дізнатися з відкритих джерел не можуть. Оскільки ні інформація про укладання договору, ні сам договір оприлюднені не були ні в системі «PROZORRO», ні на сайті «Е-data».

Подібна ситуація і з Департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради. Так 28 жовтня 2016 року цей департамент уклав договір з ТОВ “Дорожньо-будiвельне управлiння” на додаткові роботи по капітальному ремонту вул. Сергія Амброса на суму майже 97 тис. грн. Однак, звіт про укладання договору не був розміщений в системі «PROZORRO», оскільки і цей розпорядник бюджетних коштів там не зареєстрований. Ще один департамент Черкаської міської ради порушує ЗУ “Про публічні закупівлі”.
ЖКХ.png

Висновок: без відкритого доступу до інформації про укладання договорів чиновниками міськради контролювати використання бюжетних коштів мешканцями міста дуже складно.

Та навіть, якщо чиновники і розміщують потрібні звіти про укладання договору в електронній системі «PROZORRO», без оприлюднення самих договорів не можливо дізнатися ні про обсяги робіт/послуг, ні про якісні характеристики товарів, що закуповуються, ні про інші умови закупівель. Для прикладу подамо єдиний звіт про укладений договір, який розмістив Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради.

звіт.jpg

Звіт містить лише загальну інформацію про закупівлю. Згідно з якою черкасці можуть перевірили лише чи дійсно здійснюється реконструкція дороги за вказаною адресою та яку суму коштів на це витратять.

За встановленими фактами ГО «Молода Черкащина» буде звертатись до Державної аудиторської служби України по факту порушення процедури звітування по укладеним договорам.

Матеріал зроблено в рамках проекту «PROZORRа Черкащина» за підтримки «Transparency International Україна» та «Open Contracting Pаrtnership».

14348899_896648550439693_459374029_n.jpg    14302896_896649800439568_1510902596_n.jpg  14285156_896649553772926_148186600_o.jpg