Чи все у нас «PROZORRO»? Спецвипуск

Чому скасували?

13 жовтня 2016 року на сайті Черкаської міської ради (далі ЧМР) з’явився проект рішення, яким ЧМР скасовує своє ж рішення про здійснення допорогових закупівель в обов’язковому порядку через «PROZORRO».
Підставою для підготовки цього проекту стали звернення керівників закладів освіти й культури про неможливість використання бюджетних коштів через низькі пороги закупівель: не можливо оперативно придбати необхідні товари/послуги та оперативно реагувати на аварійні ситуації. Тому директори шкіл, дитячих садочків просять «привести рішення ЧМР у відповідність до Закону України «Про публічні закупівлі», що дасть їм можливість «оперативно вирішувати нагальні господарські проблеми».

Нагадуємо, що за цим рішенням Черкаської міської ради товари на суму більше 30 тис. грн, роботи і послуги на суму більше 100 тис.грн потрібно закуповувати через електронну систему «PROZORRO». А всі закупівлі повинні проходити через єдиний тендерний комітет у міській раді.

_шкіл.jpg_ШЕВ.jpg

 

Керівників шкіл, дитячих садочків та шкіл естетичного виховання (музичних, художніх шкіл) можна зрозуміти – заявок на купівлю необхідного багато, але закупівлі не відбуваються. Однак, чому керівники закладів освіти й культури вирішили, що у всьому винна система «PROZORRO» і що попереднє рішення міської ради не відповідає Закону України «Про публічні закупівлі», незрозуміло. Адже це рішення не суперечить жодному пункту цього Закону, а їхні заявки просто не надходять до єдиного тендерного комітету. Експерти, що аналізують закупівлі, Людмила Бордунос і Артур Чемирис, вважають, що чиновники міськради, на рівні Департаменту, їх просто саботують.

Однак, і міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, і секретар міської ради Олександр Радуцький не стали розбиратися в ситуації, притягувати до дисциплінарної відповідальності винних у саботажу допорогових закупівель, а відразу доручили підготувати відповідний проект рішення «про відміну допорогових закупівель», незважаючи на те, що система економить значні бюджетні кошти (наші з вами гроші).

_рішення_ЧМР.jpg

Щоб розібратися в ситуації, експерти Людмила Бордунос та Артур Чемирис проаналізувати всі допорогові закупівлі Черкаської міської ради з червня по жовтень 2016 року – з моменту ухвалення рішення про пониження порогів.

За цей час оголошено 44 допорогові закупівлі в системі «PROZORRO». З них відбулося 16, решту відмінили з різних причин. Для порівняння, у м. Дніпро на цей період було проведено близько 3000 допорогових закупівель, у м. Хмільник (Вінницька область) з населенням 28 тис. осіб – 85.
Наші експерти переконані: основними причинами відміни закупівель є навмисна занижена очікувана вартість закупівлі. Наслідок цього – відсутність пропозицій від учасників. Те, що на торгах відсутні учасники, – це результат «прописування» чиновниками неконкурентних технічних завдань, вважають експерти.

Утім і ці 16 закупівель на загальну суму 4,5 млн грн зекономили більше 300 тис. грн бюджетних коштів. Показовою є економія в таких допорогових закупівлях:

  • на капітальний ремонт парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Б. Хмельницького» зекономив 57,6 тис грн, або 11% від планової суми закупівлі;
  • на капітальний ремонт будівлі КЗ «Черкаська міська стоматологічна поліклініка» зекономило 122,6 тис. грн, або 9% від планової суми закупівлі.
  • медичних рукавичок зекономило 18,6 тис. грн, або 59% від планової суми закупівлі;
  • бинта, марлевого відрізу, вати, пластиру зекономило 15,5 тис. грн, або 32% від планової суми закупівлі;
  • технічного скла зекономило 10,6 тис. грн, або 31% від планової суми закупівлі.

Для прикладу, зекономлених 300 тис. грн достатньо, щоб закупити 70% миючих засобів для садочків та шкіл. Економія на допорогових закупівлях дає можливість забезпечити місто необхідними товарами, послугами чи роботами в більших розмірах.

Використання «PROZORRO» для допорогових закупівель не є черкаським ноу-хау: загалом в Україні відбулося вже більше 235 тис. таких закупівель, а сума економії складає майже 3 млрд грн за весь період використання системи.

PROZORRO.jpg

Чому ж таку вигідну систему хочуть скасувати керівники міста?

Експерти переконані: якщо рішення Черкаської міської ради про застосування електронної системи «PROZORRO» для допорогів відмінять, то все повернеться до тих часів, коли підрядника обирали «вручну», а всі заплановані кошти освоювали в повному обсязі. Про економію грошей тут не йдеться.

Позицію міських керманичів із цього приводу ми наразі готуємо до публікації.

Матеріал зроблено в рамках проекту «PROZORRа Черкащина» за підтримки «Transparency International Україна» та «Open Contracting Pаrtnership».

14348899_896648550439693_459374029_n.jpg14302896_896649800439568_1510902596_n.jpg

14285156_896649553772926_148186600_o.jpg