Записуйся на інший день або стій у «живій черзі». Чому у черкаському ЦНАПі змінився спосіб запису

Пояснюємо, чому не можна взяти талончик сьогодні на сьогодні та як це можна змінити

Спеціальний термінал видає кожному відвідувачу талончик з номером. Коли ця цифра засвітиться на моніторі – можна підходити до адміністратора, щоб отримати необхідну послугу чи консультацію. Так донедавна працював ЦНАП у Черкасах. Тепер тут обслуговують інакше, а люди можуть займати дві черги: електронну або «живу».

ЦНАП у Черкасах відкрили у 2012-му. Тоді він надавав 181 адмінпослугу. Сьогодні тут вже можна отримати 283 послуги. Оскільки на Черкащині повноцінно працює тільки три ЦНАПи, то звертаються сюди і жителі області. Через це навантаження на реєстораторів суттєво зросло, тож довелося змінити систему обслуговування, каже директор ЦНАПу Руслан Дмитренко. Її запозичили у Кременчуцького ЦНАПу. Він один із найкращих в Україні.

«У жовтні та листопаді люди могли сидіти у черзі по п’ять годин. Ми вирішили зробити систему, яка б найефективніше використовувала працю адміністраторів і вони б приймали більше людей. Раніше система роботи була така: якщо в адміністратора хороший настрій, значить він прийме більше заявників. А ні – то викликатиме їх рідше. Було таке, що один адміністратор міг прийняти за день 5-6 осіб. А інший – 30», – говорить Руслан Дмитренко.

Як черкаський ЦНАП працює нині?

У ЦНАПі підрахували, що на кожну послугу адміністратор має витратити 20 хвилин і не більше. Тобто за годину він приймає три особи. А за робочий день – близько 24 осіб і не менше. Відповідно у ЦНАПі замінили формат талончиків. Тепер заявник бере талончик на конкретний день і час. Спізнитися можна максимум на дві хвилини.

Але записатися сьогодні на сьогодні не вдасться. Директор ЦНАПу каже: талончики вибирають на кілька днів наперед. Тим заявникам, які чекати не можуть, пропонують «живу» чергу. Якщо заявник по талончику не приходить або спізнюється, тоді приймають людину із «живої» черги. Відтоді, як така система запрацювала, найдовше людина чекала годину і сорок п’ять хвилин.

Узяти талончик можна безпосередньо у ЦНАПі або ж записатися за телефоном: 33-07-01.

Як «подолати» черги?

Щоб можна було взяти талончик сьогодні на сьогодні, треба збільшувати кількість реєстраторів, каже Руслан Дмитренко. За його підрахунками ще треба додати шість працівників. Загалом на це із бюджету Черкас потрібно буде спрямувати близько 1,2 мільйона гривень. Цих грошей має вистачити для того, щоб облаштувати робочі місця для реєстраторів та забезпечити їх зарплатою на рік.

«Жоден ЦНАП в Україні, який би він не був хороший, не приносить дохід. Ми надаємо 283 послуги і тільки 13 із них – платні. І вони не покривають затрати», – додає Руслан Дмитренко.

Чи збільшувати кількість реєстраторів у ЦНАПі, має вирішувати міська рада. Руслан Дмитренко каже, що буде звертатися із відповідною службовою запискою до керівництва.

За словами колишньої керівниці ЦНАПу Любові Полішкевич, збільшення чисельності адміністраторів ЦНАПу – це тільки один з можливих варіантів виходу із ситуації. Бо скільки б працівників у ЦНАПі не було – роботи вистачить на всіх.

«Попередній запис – це чудова опція. Але, на мою думку, все-таки лише частина адміністраторів мала б вести такий прийом. Знаю адвоката, помічники якого заздалегідь беруть у ЦНАПі талони на кожен день, оскільки не впевнені, в який саме день адвокат матиме укомплектований пакет документів для подачі. Тобто п’ять талонів по 20 хвилин, але тільки одним із талонів скористаються. У решту днів адміністратор так і не дочекається відвідувача. Зрештою, так і з’явилася «жива черга», – говорить Любов Полішкевич.

Колишня очільниця ЦНАПу пропонує провести комплексне дослідження. Можливо, хтось із адміністраторів не поспішає викликати наступного відвідувача – низька мотивація. Можливо, варто було б поділити адміністраторів за напрямками, в яких вони є кращими фахівцями і швидко можуть проаналізувати пакет отриманих документів. Можливо, технічна складова питання затримує адміністратора під час обслуговування, як то повільне сканування чи складнощі зняття справ з контролю.