Слова на вітер. Чому Черкасам не світять нові дитсадки й школи, які обіцяв міський голова

Міський голова Анатолій Бондаренко пообіцяв президенту за пів року звести у двох районах міста по школі і дитячому садку

У спробі пропіаритися, у запалі дискусії, коли «притисли» виборці чи падає рейтинг. За яких тільки умов політики не дають обіцянки. Востаннє міського голову Черкас Анатолія Бондаренка спіймав на слові президент Зеленський. Гаранту очільник міста пообіцяв збудувати нові садки та школи за пів року. Чи реально це виконати, дізнавалося Громадське: Черкаси.

31-го липня у Черкаси вперше приїхав новообраний президент Зеленський. Тоді міський голова Черкас Анатолій Бондаренко пообіцяв йому побудувати у двох районах міста по школі, дитячому садку та аптеці. Йдеться про вулицю Корольова та район Молокозаводу.

На питання Володимира Зеленського, скільки треба часу на будівництво цих закладів, Анатолій Бондаренко відповів: «Скільки часу дасте – за стільки і зробимо». Зрештою зійшлися на шести місяцях. Дедлайн – 14 лютого. Якщо Бондаренко не дотримає слова, буде змушений залишити свою посаду.

«У нас є кримінальна відповідальність за злочини. Ймовірно, якщо міський голова не виконає обіцяне, вона не настане. Але у нас є інший вид відповідальності. Ми один одного зрозуміли. У разі чого «гудбай, май лав», – сказав президент.

Утім, щоб звільнити міського голову, у президента немає повноважень. Він має право призначати і звільняти тільки голів обласних та районних адміністрацій.

Міський голова може достроково втратити повноваження, якщо порушить Конституцію чи закони України, права і свободи громадян, вчинить кримінальне правопорушення. У цьому переліку немає невиконаних обіцянок.

Обіцяного три роки ждуть

Про нові садки у Черкасах владці говорять давно. Тільки садок на Митниці почали обіцяти ще у 2017-му. Триповерховий заклад за адресою Героїв Дніпра, 87, досі на стадії проектування.

Обіцянки Анатолія Бондаренка

«На жаль, депутати поки що у повному обсязі не виділили кошти. Вони порахували, що більш рентабельно відновити садок на Припортовій, 10. Бо там менше коштів потрібно. Цей садок у будь-якому випадку у плані. На сесії додамо фінансування, щоб пришвидшити виконання проектних робіт. На завершення проектування потрібно орієнтовно 800 тисяч гривень», – говорить директор департаменту архітектури та містобудування міськради Артур Савін.

Садок планують звести із дотриманням умов інклюзивності та доступності. Там буде навіть басейн. Розрахований такий заклад на три сотні дітей.

«Після того, як погодять проект, має відбутися тендер. Вони у нас проходять досить складно – учасники один на одного скарги пишуть, щоб довести свою правоту. Саме будівництво за умови повного фінансування займе близько двох років», – говорить директор департаменту архітектури та містобудування міськради.

Загальна будівельна вартість садка коливається в межах 60 мільйонів гривень. Це цифра станом на 2018-ий. Сюди ще додадуться інфляційні показники. У мерії сподіваються звести його за умови співфінансування.

Новий садок на Митниці

Відповідно до генплану, у цьому ж районі передбачене будівництво ще одного садка, але приватного. Проект уже розробили. Він зараз на затвердженні.

«Це гектар землі навпроти будинку по Героїв Дніпра, 73. Цю землю хочемо запропонувати інвестору. Зараз є попит на приватні садки, бо вони пропонують індивідуальний підхід до дитини. Зараз документи на стадії розробки. Якщо рада затвердить проект землеустрою, то ми будемо його пропонувати на відкритих торгах приватному інвестору. Можливо, він так швидко і не з’явиться, але у планах таке є», – додає Артур Савін.

У пошуках коштів

У Черкасах нині працюють 53 комунальні дошкільні заклади. Їх відвідують близько 11 тисяч вихованців віком від двох років. За показниками попереднього року, найбільш завантаженими були центральний район та Митниця. Утім, як переконують у профільному департаменті, місць вистачить усім.

«Всі наші заклади мають достатньо потужностей, щоб вмістити всіх дітей дошкільного віку, які проживають у Черкасах. Говорити, що хтось не забезпечений місцем, не можна. Але питання переповненості садків є. Так, на Митниці на 100 місць претендує 140 дітей. Тут садки треба розвантажувати», – говорить директор департаменту освіти та гуманітарної політики міської ради Сергій Воронов.

У зв’язку з цим у міськраді вирішили реконструювати дитсадок № 40, що на Припортовій. Сьогодні частину приміщення цього дитсадка орендує відділення пенсійного фонду. Інша частина – порожня.

«Коштуватиме реконструкція до 60 мільйонів. Хочемо подати заявку на фінансування будівництва із Державного фонду регіонального розвитку. У нас вже є проектно-кошторисна документація на реконструкцію, але поки що немає її експертизи. Зараз шукаємо гроші на її проведення», – говорить чиновник.

Старий садок хочуть відновити

Утім, за словами головного освітянина, відкрити садок хоча б із наступного року навряд чи вдасться – не встигнуть. Як і звести садок на Корольова за півроку.

«Щоб звести садок, потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію. Потім провести її експертизу. Наступний етап – тендер. У таких випадках він має бути міжнародним, а це – три місяці», – каже Сергій Воронов.

Побудувати садок на Корольова містяни просили ще у 2016 році: «Район розбудовується, збільшується кількість мешканців. В основному – молоді родини з дітьми. До найближчих садочків – 3-4 км».

За слова Сергія Воронова, потреба у садку в цьому районі є. У департаменті запропонували кілька варіантів вирішення ситуації. Перше – пустити автобус, який розвозитиме дітей уранці та ввечері до 87-го садка і до 30-ої школи. Ще один варіант – відкрити групу філіалу якогось із садків. Приміщення для нього поки що не знайшли.

«Якщо комусь цікаво, то це хороша ідея для бізнесу. Хтось може створити приватний заклад, який буде користуватися непоганим попитом у цьому мікрорайоні», – каже Сергій Воронов.

Потрібні роки

Гроші на будівництво садка у бюджеті можна віднайти, каже колишня головна фінансистка міста Наталія Джуган, але питання у тому, чи доцільною буде така витрата.

«Якщо ставити амбітні плани і будувати щось серйозне, то цілком можливо сконцентрувати на цьому фінансовий ресурс міста, а не розпилювати його на округи депутатів, які входить у більшість. Є міста, які за час децентралізації це зробили. Зокрема Івано-Франківськ та Хмельницкий. Є багато міст, які це тягнуть фінансово, але треба робити чіткий аналіз, чи потрібні нам ще додаткові садки. Обіцянкам мають передувати економічні розрахунки: чи є там діти, які підуть у садки, чи можливо доцільніше довозити дітей у сусідні садки», – говорить Наталія Джуган.

Втім, навіть якщо гроші знайти у бюджеті, побудувати такий об’єкт нереально. На це потрібно щонайменше три роки, говорить архітектор-урбаніст Роман Помазан.

«Немає чіткої процедури зведення таких об’єктів. Наприклад, зараз мер зробив політичне рішення, то він зможе його довести, знайшовши ділянку, гроші та погодження. Але за пів року можна тільки зняти кіно про те, як будується садочок. На це на практиці потрібно значно більше часу, навіть якщо взяти якийсь совковий допотопний проект. Проектування школи чи садка разом з експертизою займає близько року. Саме будівництво – 2-4 роки», – пояснює Роман Помазан.