Від туристів шарахаються як від прокажених. Три історії черкащан, які застрягли за кордоном через карантин

Та як вони планують евакуюватися з Таїланду, Бразилії та Португалії

У Таїланді ліфти миють кожні півгодини, на вході до магазину міряють температуру та дезінфікують руки. В Бразилії від туристів шарахаються як від прокажених. Так описують теперішню ситуацію за кордоном українці, які не змогли дістатися додому до закриття кордонів. Ми зібрали три історії черкащан, які зараз перебувають у Бразилії, Таїланді та Португалії. Вони розповіли, чому не встигли дістатися в Україну та як збираються повертатися.

Марина Худикова, черкащанка. Зараз у Таїланді, в місті Районг. Із чоловіком прилетіла 7 березня і планувала повернутися додому через два тижні – 23 березня

Скрізь оголошують правила гігієни і про те, що робити, якщо з’явилися симптоми. Ліфт миють кожні півгодини. Скрізь безкоштовний антисептик для рук, обладнані місця, де можна помити руки. Якщо ти з країни, яка в зоні зараження, можуть не обслужити навіть. Іноземців шарахаються. У нас в районі точно. Масок в аптеці немає.

Нас тут більше 500 українців. Це не пакетники, яких гарантовано заберуть чартером. У нас регулярні авіарейси, які офіційно до третього квітня нікого не приймають. Але проблема ось у чому. Наш квиток додому був на 23 березня. Ми поміняли його на четверте квітня. Вчора виявили, що всі рейси на початок квітня у статусі «не підтверджено». Оператор ifly.ua, де ми купували квитки, каже буквально наступне: «рейс скасовано». Варіантів вильоту до 31 травня Катарськими авіалініями в системі бронювання немає. Зв’язку з агентстським відділом Катару на території України до третього квітня не буде. Ми писали листи в посольство, МЗС, Украерорух. Наразі посольство двічі на день пропонує заповнити нову форму та рекомендує самостійно добиратися до Стамбула і звідти купувати квиток до Києва. Ми ж просимо організувати з авіакомпанією «Катарські авіалінії» якийсь спільний рейс для нас усіх. Без різниці, на яку дату, і прийняти його в Борисполі. Ми писали листи у посольство, МЗС та Украерорух. Відповіді наразі немає.

В авіакомпанії кажуть, що поміняти прибуття в Стамбул замість Києва можуть лише за 15300 бат на одного. Це близько 15 тисяч гривень.

Ми просили, щоб нам безкоштовно продовжили візи. Продовження коштує 1900 бат (близько 1900 гривень). Посол зміг домовитися про це на Балі. Тут – ні. На ці гроші тиждень можна жити. Ми зараз харчуємося на 150-200 бат на двох на добу. Бо не знаємо, скільки ще триватиме ця ситуація.

Вчора отримали інформацію про те, що нібито нам організують рейс із Дохи до Києва компанією Sky Up. Орієнтовна ціна квитка – 280 доларів на одного. Це дуже завищена ціна. Але ніхто не розуміє, чому Катар не може влетіти по вже оплачених квитках, а Sky Up за 280 доларів, яких немає, може?

Завтра за правилам карантину всіх іноземців мають виселити з хостелів, готелів.

Анастасія Тарасова. Зараз перебуває в Ріо-де-Жанейро, Бразилія. Разом із чоловіком планувала об’їхати частину Південної Америки

Ми прилетіли сюди 9-го березня. За планом мали за три тижні об’їхати Бразилію, Аргентину, Парагвай, Уругвай, Чилі та побувати в місті Ушуайя на Вогняній землі. Встигли дістатися до Аргентини, але там нас вже чекав карантин. Всі транспортні сполучення закриті, нам вдалося обміняти свій зворотній квиток й повернутися назад до Бразилії раніше.

З Ріо в нас мав бути рейс назад додому через Франкфурт. Після перемовин з авіакомпанією нам вдалося обміняти квиток на 22-ге березня до Амстердама. Але що там нас чекатиме, ми не знаємо. Консульство в Аргентині працює 24/7, зараз там збирають статистику, скільки українців перебуває на території Латинської Америки та ведуть перемовини за евакуаційний літак. Але поки що ніяких новин. Завтра за правилами карантину всіх іноземців мають виселити з хостелів, готелів.

В Аргентині було пусто, все зачинено. В Ріо всі більш розслаблені. Плюс тут багато людей просто живуть на вулицях. Вчора ще деякі кафе працювали. Сьогодні ми не виходили на вулицю.

Ми зняли квартиру через Booking, живемо разом з туристами з Уфи. Будемо домовлятися, щоб нас не виселяли.

На жаль, ситуація змінилася, ми вже не можемо летіти в Амстердам. Європа приймає лише жителів Євросоюзу. Знову спілкуємось із консулом.

Моя донечка не може летіти, бо вона подорожує із американським паспортом

Анна Кривопишина, перебуває з маленькою дитиною у Віламорі, Португалія, за 200 кілометрів від столиці

На сьогодні тут 1020 підтверджених випадків. На вулицях дуже мало людей, пляжі й набережна порожні, усі сидять вдома. Це курортне містечко, зараз не туристичний сезон, тож і людей небагато. Введено надзвичайний стан, але з дому виходити можна, магазини працюють до 17 години, деякі до 19. У магазинах все є, ми не бачили паніки й скуповування всього підряд. Правда, черги, запускають по 10 осіб. В цілому, досить спокійно

В інших містечках (Фаро, Сінтра) також порожньо, начебто збираються відмінити усі автобусні маршрути між містами.

Ми мали бути в Португалії ще тиждень, але рейс скасували, тож ми зареєструвалися в посольстві для евакуації. Кажуть, що невідомо коли відкриють кордони і це єдиний рейс, яким можна вилетіти до України. Або ж сидіти тут до 30 квітня. Потім з’ясувалося, що моя донечка не може летіти, бо вона подорожує із американським паспортом. А в Україну зараз заборонили в’їзд іноземців. Хоча донечка також зареєстрована громадянином України, просто я не робила їй українського закордонного паспорта. Консул попросив приїхати в Лісабон і оформити тимчасовий паспорт для повернення в Україну. Але тут карантин, ми за 200 кілометрів від Лісабона, я не хочу зайвий раз їздити в громадському транспорті, тож приїжджати відмовилась. Натомість запропонувала вислати необхідні документи на мейл. Вони погодились, пообіцяли зробити документ і привезти нас 22 березня в аеропорт.

Але це так звана евакуація. Квитки потрібно купувати за завищеною ціною –  250 євро за квиток. При тому, що в мене були вже куплені зворотні квитки набагато дешевше. Сподіваюсь, гроші за них повернуть.