Буря після затишшя. На «Черкасиобленерго» знову не платять зарплати працівникам

Підприємство заборгували співробітникам близько 70 млн грн

Три місяці безперервних страйків. П’ять місяців без зарплати. Здавалося б, після стількох поневірянь 3500 працівників «Черкасиобленерго» можуть полегшено видихнути. Зарплати почали віддавати. «Хлопці й дівчата, згортайте плакати, розходимося». Однак на початку листопада керівництво підприємства заявило – грошей знову немає, платити працівникам нічим.

«У людей паніка. Дехто звільняється. Дехто кричить: давайте продамо машину директора. Ситуація критична», – каже начальник відділу економічної безпеки підприємства Євген Лут.

Як повідомили на підприємстві, з початку року з «Черкасиобленерго» звільнилося 624 працівники. Для порівняння, за аналогічний період минулого року звільнилося удвічі менше співробітників.

Тільки «АЗОТ» затримує платежі – у нас проблеми

Адміністративний корпус ПАТ «АЗОТ» Фото: Вікіпедія

Щоби простіше зрозуміти причини проблем на «Черкасиобленерго», уявіть таку ситуацію.

У вас є будинок. І в ньому є електрика. Але ви за неї не платите. Одного дня обленерго вас попереджає: якщо ви не оплатите борг, вам відімкнуть світло через три дні. І вимикає. Це якщо ви звичайний споживач.

Але є унікальні споживачі. Такі як підприємство «АЗОТ». Йому не можна просто взяти й відімкнути електрику. Тому що у нього є екологічна «броня». Це означає, що існує межа, до якої обленерго може зменшувати електричну потужність на підприємстві. У випадку «АЗОТу» – це 12,9 мегават. Якщо зробити  меншу потужність або взагалі відімкнути електрику на підприємстві, може статися катастрофа. На заводі є колектор, який охолоджується рідким азотом. Якщо його не подавати в систему, станеться аварійний перегрів і викид аміаку. В радіусі 35 км буде зона відчуження.

Цим «АЗОТ» і користується. За останні три роки завод заборгував перед «Черкасиобленерго» майже 1,3 млрд грн. Натомість обленерго заборгувало перед ДП «Енергоринок» половину цієї суми – майже 750 млн грн.

«Ми постійно у них клянчимо»

«Ми – заручники ситуації. Ми не можемо їх обмежити, тому що є «броня», не можемо ініціювати банкротство, тому що вони стратегічне підприємство, законами це заборонено. Тому ми ходимо і постійно клянчимо кошти», – бідкається Євген Лут.

Через заборгованість перед ДП «Енергоринок» НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг) запровадила «щодобові відрахування». Це означає, що всі кошти, які надходять на рахунки «Черкасиобленерго», відразу йдуть на оплату боргу.

Звідки борги?

У 2015-му році тодішня керівниця Черкасиобленерго Світлана Кузьмінська замість того, щоб збирати з підприємств гроші за електрику, переуступила борги на третю особу – ПрАТ «ХК «Енергомережа». Зокрема й борги ПАТ «Азот». З того часу вони почали накопичуватися і на сьогодні сягнули 1,3 млрд грн.

Наприкінці серпня НАБУ в суді визнало недійсним договір між ПАТ «Азот», ПрАТ «ХК «Енергомережа» та ПАТ «Черкасиобленерго», за яким інтересам держави завдано збитків у розмірі понад 47 млн грн.

Як йдеться в ухвалі суду, ПАТ «Азот», ПрАТ «ХК «Енергомережа» та ПАТ «Черкасиобленерго» у січні 2015 року уклали договір, яким всупереч вимогам Закону України «Про електроенергетику» та «Правилам користування електричною енергією» передбачалося переведення боргу ПАТ «Азот» на ПрАТ «ХК «Енергомережа». Так, ПАТ «Азот» уникнуло сплати за спожиту електроенергію.

Вищий господарський суд України визнав цей договір недійсним. Тож «АЗОТ» має виконати рішення суду й перерахувати 47 млн грн на поточний рахунок ПАТ «Черкасиобленерго».

Хто така ця Світлана Кузьмінська?

Світлана Кузьмінська Фото: Інформаційне агентство «Українські Новини»

Світлану Кузьмінську, яка керувала Черкасиобленерго у 2015-2016 роках,  пов’язують із групою «Енергомережа» Дмитра Крючкова. Інтерпол оголосив Крючкова в міжнародний розшук, а суд його заочно арештував. За даними видання «Економічна правда», Національне антикорупційне бюро підозрює Крючкова в розкраданні коштів «Запоріжжяобленерго» і ряду промислових підприємств Запорізької області під час підписання договорів про поступку права вимоги боргу, що дозволяють «Енергомережі» стягувати на свою користь із промпідприємств заборгованість за поставлену електроенергію.

І що далі?

Заборгованість із виплат заробітних плат на підприємстві за останні два місяці (вересень і жовтень) складає близько 70 млн грн. Якщо розділити цю суму на кількість працівників (а це приблизно 3500 осіб), то вийде, що підприємство в середньому заборгувало кожному по 20 тис. грн.

1 листопада на сесії Черкаської міської ради Євген Лут сказав, що частина працівників відмовилася виконувати свої обов’язки на роботі, поки не отримає зарплату. Він попросив депутатів звернутися до всіх державних органів, щоб вони допомогли вирішити ситуацію:

– Черкаський міський РЕМ вирішив, що вони виходять у тихий страйк. Що це значить? Вони виходять на робочі місця, але не працюють, тобто не виїжджають на виклики, не виконують ніяких робіт. Це дуже небезпечно. Зараз ми входимо у зимово-опалювальний період. Наше теплопостачання залежить від газу, але насоси, які його подають, качають від електроенергії. Наші працівники вже стають некерованими, страйк стає некерованим. Люди знають, як «погасити» область. Вони знають, як це зробити навіть в обхід нас.

Післямова

Отже, доля підприємства вкотре стає непередбачуваною. На думку експерта з енергетики Андрія Геруса, ситуації можуть зарадити лише НКРЕКП, Міненерго, Кабмін і правоохоронні органи. Експерт відзначає, що всі вище перелічені органи «діють надзвичайно пасивно там, де це стосується інтересів держави, державних підприємств. Там же, де є приватні інтереси, вони працюють значно активніше».

У Фонді державного майна, якому належить більшість акцій «Черкасиобленерго», обіцяють наступного, 2018-го року, виставити підприємство на приватизацію. І процеси, які нині тривають довкола «Черкасиобленерго», зовсім не сприяють його продажу за високою ціною.

Нагадаємо, що протягом п’яти місяців – із січня по травень 2017 року – працівники «Черкасиобленерго» не отримували заробітної плати. У березні частина робітників оголосила безстроковий страйк і неодноразово мітингувала під стінами обласної адміністрації. Із червня «АЗОТ» почав платити за електричну енергію, тож працівникам повернули зароблені гроші.