Більше можливостей. Життя об’єднаних громад після децентралізації

Як змінилося життя сіл і містечок після об’єднання та що заважає їм розвиватися?

Три роки тому в Україні стартувала реформа децентралізації. Її суть у тому, щоб наділити територіальні громади більшими ресурсами, забезпечити їхню спроможність самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення.

За останній рік у Черкаській області утворилося 7 нових об’єднаних громад – Набутівська, Ротмістрівська, Селищенська, Стеблівська, Степанецька, Тальнівська і Шполянська. Як змінилося життя громад після об’єднання та що заважає їм розвиватися?

Село Степанці, 70 км від Черкас. Наприкінці 2016 тут утворилася нова громада. До неї входять 17 сіл. Бюджет громади складає нині 9 млн грн. Наступного року, коли надійдуть перші гроші від об’єднання, він повинен зрости майже в 4 рази –  до 35 млн грн, каже сільський голова Олександр Яременко.

«Під час виборів, коли людей ми об’єднували, нам обіцяли, що гроші будуть із 1 липня. Але не так сталося, як обіцяли. Але ми надіємося, що з 2018 року громада почне отримувати ті кошти, що передбачені законом. Хотілося б, щоб ті повноваження, які нам надала держава, було підкріплено матеріально», – розповідає Олександр Яременко.

Місцеві жителі наразі змін у селі не бачать. Найперше просять місцеву владу зробити у громаді лікарню та автозаправку:

– Хочеться, щоб дороги, освітлення були, як у містах. Щоб було видно, куди йдуть гроші.

Очікуємо побачити зміни через роки 2-3. Тим паче у нас тут поруч є «Наша ряба», «Урожай», плюс підприємці сільські. Всі кошти ж ітимуть у наш сільський бюджет.

– У нас трішки багатше село, нехай підтягнуться бідніші. Думаємо, що разом буде краще. Нам обіцяли, що буде свій транспорт, автопарк, автобуси ходитимуть по селах, з’єднання буде.

Центр села Степанці

Олександр Яременко проводить нам екскурсію школою – тут нині впроваджують проект «Інноваційна школа» – ремонтують приміщення, створюють новий лего-клас для розвитку творчого мислення у дітей та інтерактивний тир.

Сільський голова нарікає, що не має підтримки із районної адміністрації.

«Мені на сьогодні легше поїхати в ОДА, де є порозуміння з губернатором, ніж до нашої місцевої адміністрації», – каже голова громади.

Те ж саме говорить і його колега з об’єднаної громади Тального Олексій Юрченко.

«Якщо говорити чесно, поклавши руку на серце, районні адміністрації – це органи-паразити. Вони створені для того, щоб підтримувати жорстку вертикаль президента. Районна рада – орган дієвий, але через те, що зникне район, зникне і рада. Тому депутати, думаючи про це, не дуже активно включаються у проблеми громад», – каже Олексій Юрченко.

Тальне з висоти пташиного польоту Фото: Alexander Kovmir

У Тальному за 9 місяців існування громади вдалося зробити наступне: відремонтувати мости, прочистити каналізацію, замінити частину водогонів. Нарешті міська влада отримала у власність занедбану родзинку Тального – Мисливський замок Шувалова. Його за часів президентства Ющенка взялися реконструювати, але замість оновлення тальнівчани отримали руїну. Відтепер, каже Олексій Юрченко, на реконструкції замку шукатимуть інвестора та гранти.

Мисливський замок графа Шувалова за часів президентства Ющенка взялися реконструювати, але замість оновлення тальнівчани отримали руїну Фото: Alexander Kovmir

Великі плани Ротмістрівської громади

Село Ротмістрівка, 40 км від обласного центру. У нову громаду наприкінці минулого року об’єдналося 5 сіл. Голова новоствореної громади Володимир Ховайба розповідає, що раніше був проти об’єднання:

«Думалося, що більші села будуть виживати, а менші будуть знищені. Але я змінив свою думку. Тепер ми самі собі господарі – ні в кого не просиш гроші, у район не ходиш з простягнутою рукою».

За останній рік у громаді вдалося відремонтувати декілька доріг та зробити в центрі села новий сквер.

Новий парк у центрі Ротмістрівки
Нові декількасот метрів доріг у центрі села

Громада подала до державного бюджету на фінансування 17 проектів. Наступного року тут планують утеплити школи, зробити у селах освітлення, організувати по громаді централізований збір сміття та створити централізоване водопостачання. Також, розповідає голова села, нині тривають перемовини з інвесторами, щоб встановити на території села сонячну електростанцію. Серед проблем найперше називає законодавчу невизначеність із землею.

«Немає визначеності з цією землею. Вже у першому читанні ухвалили закон, за яким земля буде передана у громади. Тому ми чекаємо другого читання, щоб люди нею користувалися, щоб ми визначалися, кому її надати. А нині поза межами села цим займається управління геокадастру. Основне – це те, що люди сільські не можуть користуватися цією землею, а звідкись приїжджають і користуються», – каже голова Ротмістрівської громади.

Із кожним роком охочих об’єднуватися стає все більше. Якщо у 2015 році це було 3 громади в області, у 2016 – 7, то у 2017 їх уже 15. Наприкінці жовтня у Черкаській області призначені вибори у ці 15 нових громад: Мліївській ОТГ (Городищенський район), Бузівській ОТГ (Жашківський район), Соколівській ОТГ (Жашківський район), Жашківській міській ОТГ, Кам’янській міській ОТГ, Ліплявській ОТГ (Канівський район), Карашинській ОТГ (Корсунь-Шевченківський район), Моринській ОТГ (Корсунь-Шевченківський район), Іваньківській ОТГ (Маньківський район), Паланській ОТГ (Уманський район), Степанківській ОТГ (Черкаський район), Іркліївській ОТГ (Чорнобаївський район), Водянській ОТГ (Шполянський район), Матусівській ОТГ (Шполянський район), Зорівській ОТГ (Золотоніський та Драбівський райони).

Раніше ми розповідали про першопрохідців децентралізації в Черкаській області – Білозірську, Єрківську та Мокрокалигірську громади.