Без гречки та майданчиків. Що має змінити виборча реформа

Нардепи вже ухвалили у першому читанні новий Виборчий кодекс

Торік, у листопаді, Верховна Рада у першому читанні мінімальною більшістю голосів ухвалила новий Виборчий кодекс. Згідно з ним процес обрання народних депутатів зміниться. Замість 225 мажоритарних виборчих округів мають з’явитися 27 регіональних. Це унеможливить спробу підкупу окремого округу, говорять експерти. Висувати кандидатів зможуть тільки партії за відкритими списками.

«Зникне сама мажоритарна система, коли депутатів обирають у маленьких округах, де вони вже навчилися підкуповувати виборців або банальною гречкою, або грошима, або майданчиками, дорогами і так далі. Мажоритарним округом стане вся, наприклад, Черкаська область і вже не вистачить у кандидата сил, щоб зробити по області максимально великий підкуп», – каже голова черкаського обласного осередку комітету виборців України Максим Михлик

Закон передбачає бюлетень нового зразка – кожен виборець голосуватиме окремо за партію і окремо за одного з кандидатів, якого висуває партія. Таким чином виборці зможуть напряму впливати на склад Парламенту. Для цього необхідно щонайменше 5 кандидатів від партії, з них не більше трьох осіб однієї статі.

«Партія вже не буде просто заповнювати список секретарками чи водіями, як це було у пропорційно закритій системі. Вона вимушена буде шукати авторитетних людей у цьому регіоні, з незаплямованою репутацією, за яких люди готові проголосувати», – зазначає Максим Михлик.

На сьогодні до нового нового виборчого кодексу внесено майже чотири з половиною тисячі правок. Це найбільше за всю історію парламентаризму в Україні. Левову частку правок до законопроекту внесли об’єднання «Самопоміч», «Опозиційний блок» та «БПП».

«Схоже на те, що процес штучно гальмується, закидається паперовими правками. Там дуже багато незрозумілого шлаку. Дуже багато депутатів незацікавлені в ухваленні цього кодексу, у першу чергу це кандидати-мажоритарники, які звикли скуповувати округи», – каже Максим Михлик.

Станом на 21 лютого з чотирьох із половиною тисяч правок розглянуто лише 100. Законопроект чекає на засідання комітету з питань правової політики та правосуддя, який передасть його на голосування до Верховної Ради.