Чим дитині тішитися, або як знайти безпечну іграшку

Поради, як обирати та історія черкаської компанії, яка продає свої іграшки в Європі

Вони забавляють, розвивають і навчають. Іграшка виконує чимало корисних функцій у житті дитини. Проте лише за умови, що вона якісна. Із 21 вересня в Україні посилять контроль безпеки іграшок на ринку – набуває чинності оновлений Технічний регламент. Він відповідає вимогам європейського законодавства щодо безпечності іграшок.

Український ринок дитячої іграшки сьогодні представлений здебільшого імпортними товарами. Більшу частину таких іграшок завозять із Китаю. Їх же і продають із порушенням вимог законодавства. У подальшому вони не проходять перевірку якості у лабораторіях. 

Нову редакцію Технічного регламенту створили на основі Директиви 2009/48/ЄС. Він розширює особливі вимоги щодо безпечності іграшок, більш детально описує попередження та позначення, які повинні міститися на пакуванні або інструкціях до них. Дотримання вимог регламенту дасть можливість потрапити на споживчий ринок України якісним та безпечним іграшкам та убезпечить споживачів від придбання іграшок сумнівного походження.

Кожна іграшка повинна мати технічну документацію, де вказуватиметься, що зробив підприємець для того, щоб дитяча іграшка була безпечною. Перед введенням іграшки в обіг виробники також повинні будуть проводити аналіз хімічних, фізичних, механічних, електричних небезпек, загоряння, гігієнічних і радіоактивних небезпек, які може становити іграшка, а також оцінювати потенційний вплив таких небезпек на дітей.

Як виготовляти іграшку європейської якості: досвід черкаської фабрики

Попри засилля іноземних товарів, українську іграшку у нас теж можна знайти. Зокрема дерев’яні іграшки для малюків до чотирьох років виготовляють на Черкащині. Під Уманню вже 15 років працює фабрика дерев’яних іграшок «Komarov Toys». Сьогодні там налагоджений повний цикл виробництва – від деревини до упаковки.

«Свою еволюцію ми вже пройшли. На початку вивчали асортименти західних колег, піддивилися ідеї в Інтернеті. Коли бачили іграшку, яка подобалася, починали робити щось аналогічне. Але попит показував, що наш вибір був не завжди правильним. В Європі подібні іграшки розкуповували, а в нас їх не брали, от просто ментально вона нам не підходить. Зараз випускаємо 110 різновидів іграшок. Жодну не виводимо з асортименту через те, що вона стала користуватися меншим попитом», – розповідає власник фабрики дерев’яних іграшок «Komarov Toys» Олександр Комаров.

Продукція фабрики (фото komarovtoys.com.ua)

Іграшки, які виготовляють на Черкащині, насамперед відповідають за розвиток дитини: тренують колірне сприйняття, логічне мислення, моторику чи тактильну пам’ять. До прикладу, шнурівки за функціональністю ледь чи не єдині іграшки, які готують руку дитини до письма, розвивають рухливість кисті, вдосконалюють моторику. Як розповідає Олександр Комаров, їх незмінно виготовляють ось уже 15 років. Залишилися навіть ескізи 2003 року.

«Серед наших фаворитів є ще іграшка «Розумник». Винайшли її, коли наша перша дитина була зовсім маленькою. Можна сказати, що тестували іграшку на ній. В основі іграшки – дощечка із чотирма шпильками. На них за схемою потрібно нанизати кульки та кубики відповідного кольору», – зазначає підприємець.

Іграшки-шнурівки та гра «Розумник» (фото komarovtoys.com.ua)

Сьогодні іграшки із Черкащини можна знайти в усіх куточках країни. Віднедавна свою продукцію фабрика почала експортувати. Продукція, окрім українських сертифікатів якості, має ще й документ про безпеку зі Словаччини.

«Ми використовуємо деревину тільки свого регіону (Черкаська, Вінницька, Кіровоградська області). Фарби доводиться завозити з Європи, оскільки їх саме для іграшок в Україні не виготовляють. Всі комплектуючі для іграшок (шурупи, шнурки) теж використовуємо імпортні. По суті наша іграшка – це українське дерево та українські руки», – розповідає підприємець.

У той же час Олександр Комаров відзначає: аби здешевити свою продукцію, навіть закордонні виробники вдаються до хитрощів.

«В Китаї дуже часто використовують композитні матеріали для виробництва іграшок. Їх потім фарбують і продають як дерев’яні. Ніби і шкідливого нічого немає, бо це плита, склеєна із відходів деревини, але який той клей і яка там кількість формальдегіду – це залишається під знаком питання», – зауважує пан Олександр.

Виробництво іграшки (фото komarovtoys.com.ua)

Із 2015 року продукцію «Komarov Toys» постачають на ринки країн ЄС, Близького Сходу та Африки. Олександр Комаров зізнається: вдалося вийти на іноземний ринок більше завдяки довірі партнера, ніж власним заслугам.

«То був початок війни на Донбасі і до нас приїхав з Ізраїлю замовник. А ми ще були в орендованому приміщенні і, ніде правди діти, – мали ми не найкращий вигляд. Це зараз у нас сучасне, європейського зразка виробництво із душовими, їдальнею та усіма зручностями для працівників. Тоді переговори тривали півроку і зрештою нам довірилися. Звісно, що партнерів зацікавила наша ціна», – розповідає підприємець.

Сім років підприємець зводив нове приміщення, щоб і працівникам було комфортно, і замовники були задоволені.

«Приїжджає замовник (президент чи віце-президент великої міжнародної компанії) і каже: «добре, ми вам замовимо іграшки, але ви казали, що у вас триває будівництво нового цеху, то поїхали спочатку туди». Для них будівництво – це показник, що ми у бізнесі надовго. А от коли ми переїхали, вони приїхали знову і обдивилися усе, навіть фотографували санвузли», – пригадує підприємець.

Фото komarovtoys.com.ua

Олександр Комаров розповідає: європейські партнери не спонсоруватимуть бізнес поза законом (уникнення від сплати податків, використання праці дітей, вирубка лісів). Так, зокрема, у договорі завжди прописують, що деревина, із якої виготовляють іграшки, має бути легально зрізана.

Утім, каже Олександр Комаров, наш товар сьогодні на західному ринку не чекають. Туди він потрапляє вже не під українським брендом.

«Там цікавий лише продукт, який можна буде продати під місцевою торговою маркою. Замовник разом із контрактом додає угоду про конфіденційність, яка забороняє показувати зразки продукції. Вони маркують та продають іграшки як власний продукт. Можуть лише зазначити адресу потужностей – тобто Україну», – пояснює Олександр Комаров.

Пакування іграшок (фото komarovtoys.com.ua)

Як обрати безпечну іграшку

Начальник управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Олена Дубова дає поради, як обрати безпечну іграшку.

Купуючи іграшки, остерігайтесь яскравого забарвлення, адже малеча може взяти її до рота, а фарба може виявитись токсичною і небезпечною для здоров’я. Більше того, фарба ще й може відшаровуватися та потрапляти на руки та в рот дитини. Тож іграшка не повинна «линяти», залишати сліди фарби на руках.

Небезпечна для дітей також крихка пластмаса та пластичні суміші невідомого походження, які діти можуть спробувати на смак. Але, не слід думати, що ведмедик чи інша іграшка з хутра буде безпечнішою. Штучне хутро – це ще й потужний алергенний подразник для дихальної системи, адже якщо іграшка неякісна, дитина вдихає найдрібніші часточки фарби. Іграшка повинна бути зроблена з матеріалу, який можна мити та прати.

На етикетках (ярликах), прикріплених до іграшок або на пакуванні, та в інструкціях, що додаються до іграшки, повинно міститися попередження про можливі небезпеку і ризики, пов’язані з використанням таких іграшок, та способи, як їх уникнути.

На іграшці або пакуванні до неї повинні зазначати певні попередження, наприклад:

  • іграшки, що можуть бути небезпечними для дітей віком до трьох років, повинні містити попередження «Не призначені для дітей віком до 36 місяців» або відповідне зображення;
  • має додаватися інструкція з експлуатації чи правила гри (наприклад, схеми складання, якщо це конструктор), інформація щодо безпечності;
  • для іграшок на воді – застереження «Використовувати лише у воді, в якій дитина відчуває дно під ногами та під наглядом дорослої особи» та ін.

Якщо не знайшли маркування, то є велика ймовірність того, що ця іграшка є нелегальною. Тому такий товар краще не купувати. Особливо, коли іграшка має різкий запах та інші видимі дефекти.

Звертайте увагу на те, щоб іграшка була в упаковці. Це найбільш актуально для м’яконабивних виробів. Без упаковки іграшка вбирає в себе шкідливі речовини, збудників хвороб.

 

Ця публікація підготовлена в рамках проекту «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Громадське телебачення: Черкаси» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.