Будували і не вибудували. Або як у Черкасах зводили спорткомплекс і виявилося, що не за проєктом

Розповідаємо, як черговий амбітний проєкт влади стає довгобудом 

Швидше, вище, сильніше. Щоб черкаські спортсмени показували достойні результати на світових змаганнях, для них на Пастерівській почали будувати сучасну універсальну спортивну залу. У 2020-му комплекс уже мав би працювати, але об’єкт не тільки не завершений, але й усі роботи на ньому призупинені. Коли його добудують, невідомо. Але точно не цьогоріч.

Що це за такий «Манеж»?

У 2018 році на території спортивного комплексу «Манеж» почали будувати сучасну універсальну спортивну залу. Завершити об’єкт мали до кінця 2019-го. Тобто вже зараз там могли проводити тренування і всеукраїнські змагання з волейболу, баскетболу, східних єдиноборств і боксу.

Збудувати спорткомплекс запропонували управління у справах сім`ї молоді та спорту Черкаської ОДА та школа олімпійського резерву. Вони подали заявку на фінансування проєкту до Державного фонду регіонального розвитку. Гроші держава дала та ще 10 відсотків взяли з обласного бюджету. Усього вийшло близько 60 мільйонів.

На сьогодні на спорткомплекс вже витратили 48,6 мільйона гривень. Ще 12 мільйонів залишилося. Підрядник виконав 80 відсотків робіт.

Спорткомплекс «Манеж» у Черкасах

То чому ж не добудували?

Спеціалісти управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради пішли на об’єкт з перевіркою. Там встановили, що підрядна організація «ПМ-АРСЕНАЛ» допустила відхилення від проєкту, який затвердив замовник. Із найсерйознішого порушення – зміщення ферм від центру вісей колон. Це впливає на несучу спроможність будівлі.

20 грудня 2019-го Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради видало приписи призупинити будівництво.

Спорткомплекс «Манеж» у Черкасах

Як можна будувати не за проєктом?

Замовив роботи департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА. Його новий очільник Роман Бохін каже, що така проблема виникла, бо не було комунікації між учасниками процесу: замовником, проєктантом і підрядником. Підрядник будував на свій розсуд, проєктант не з’являвся на об’єкт, щоб перевірити, як ведуться роботи, а замовник взагалі не контролював ні першого, ні другого.

«Зі слів підрядника, на об’єкт виходила особа, яка представлялася працівником авторського нагляду і роботи виконували за погодженням цієї особи. На нараді директор проєктуючої компанії сказав, що не знає, що то за особа, вона не має до них жодного стосунку. Я особисто не розумію, як так могло бути. Протягом минулого року і цього року авторський нагляд по документах не виконували. Підрядника не контролював ні замовник, ні проектант», – говорить Роман Бохін.

Будівництво треба було просто зупинити, каже чиновник. Бо будівництво без авторського і технічного нагляду заборонено.

«У мене є питання до організації цього процесу. Бо я так не працюю. Я не розумію, як можна рік будувати без авторського нагляду. Я як замовник зупинив би виконання робіт, якби у мене не було журналу авторського нагляду. Він взагалі не вівся», – додає Роман Бохін.

Спорткомплекс «Манеж» у Черкасах

Хто ж його будує?

Спортивний комплекс будує фірма ТОВ «ПМ-АРСЕНАЛ» із Червоної Слободи. Компанію зареєстрували у січні 2013-го року. Наприкінці 2017-го року вона виграла торги на майже 58 мільйонів гривень. ТОВ «ПМ-Арсенал» обійшло на торгах конкурента ПП «Сфера-Пласт» і запропонувало на 20 тисяч гривень меншу ціну.

Власником компанії є колишній начальник Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю в Черкаській області Владислав Мамчур. Його підприємство нині ремонтує згорілий у 2015-му році черкаський драматичний театр за 120 мільйонів гривень. Ремонт театру теж досі не завершили.

Так а проєктант хто?

А проект розробило черкаське приватне підприємство «Дніпро інжиніринг». У грудні 2016 року компанія виграла торги на розробку проекту реконструкції школи олімпійського резерву та критого басейну. Оскільки вона має авторські права, то і нагляд за об’єктом має здійснювати. За словами Романа Бохіна, за документами проєктна організація не з’являлася на об’єкті і минулого року, і цьогоріч. Вони зсилаються на те, що замовник з ним не підписав відповідний договір. Чому департамент його не підписав, Роман Бохін не може сказати.

Спорткомплекс «Манеж» у Черкасах

А що ж правоохоронці?

24 січня 2020-го Черкаська місцева прокуратура відкрила провадження за частиною третьою статті 191 Кримінального кодексу України. Прокуратура розслідує неправомірні дії службових осіб приватного товариства під час реконструкції спорткомплексу. Підозрюють, що вони могли привласнити бюджетні гроші.

Наразі правоохоронці розслідують справу і вилучають документацію, що стосується проведення будівельних робіт за договором будівельного підряду. Його департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства уклав з товариством 23 грудня 2017 року.

Спорткомплекс «Манеж» у Черкасах

То що буде з «Манежем»?

«Архбудконтроль має зауваження до міцності і надійності конструкцій. Наполягає на тому, що вони небезпечні. Підрядник намагається переконати, що їх можна використовувати. Ми розуміємо, що цьогоріч уже нічого будувати не будемо. Це вже факт. Вже набудували. Наше завдання – розібратися з тим, що збудували», – говорить Роман Бохін.

Цьогоріч планують провести експертизу і дослідити вже збудовані конструкції. Уже після повноцінної державної експертизи коригуватимуть проєктні документи. Чиновник додає, що все це не так швидко зробити, особливо коли в учасників процесу є зауваження. А вони вже є.

«Я надіються, що проектну організацію і підрядника покарають. Якщо доведуть вину, підрядник за власні гроші має виправити невідповідності. Можливо, якісь конструкції потрібно розбирати, перевстановлювати. Але це вже не цього року», – додає Роман Бохін.