26 років тому черкащани обрали незалежність України

Майже 29 мільйонів українців підтримали Акт проголошення незалежності

1 грудня 26 років тому на Всеукраїнському референдумі українці підтвердили Акт проголошення незалежності. Таким чином мільйони співвітчизників сказали «так» суверенній Україні. Історичне рішення підтримали в усіх регіонах країни, зокрема і на Черкащині.

Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України і запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» із двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую».

Фото Вікіпедія

Водночас Верховна Рада ухвалила спеціальне звернення, в якому закликала громадян України підтримати Акт проголошення незалежності: «Співвітчизники! Будьмо єдині в прагненнях наших, в розбудові незалежної державності України! Наша земля пережила багато кривд і страждань, неволі, лихо засівало її – тож 1 грудня сама історія дає нам шанс, можливо останній, стати справжніми громадянами, творцями своєї держави, будівниками «власної хати», де панують «своя правда, і сила, і воля».

Результати волевиявлення не залишали сумнівів. 28,804 млн громадян або 90,32% тих, хто прийшов на дільниці, сказали «так, підтверджую». Акт проголошення незалежності України підтримали в 24 областях, Автономній республіці Крим та у 2 містах зі спеціальним статусом – Києві та Севастополі.

Черкащина була в лідерах серед регіонів із 96 відсотками. Наш показник вдалося випередити тільки Тернопільській, Івано-Франківській (98 відсотків), а також Львівській областям (97 відсотків).

Фото Вікіпедія

Схваливши Акт проголошення незалежності, народ України надав цьому документові реальної сили та започаткував новий етап розвитку історії країни. Тільки протягом грудня того ж року Україна як окрема держава була визнана більш ніж сорока країнами світу.

Якими були б результати голосування, якби референдум відбувався у 2017-му, досліджував у травні Київський міжнародний інститут соціології. Методом особистого інтерв’ю соціологи опитали 2040 повнолітніх респондентів, які проживають у 108 населених пунктах усіх областей України (окрім АР Крим та непідконтрольних територій у Донецькій та Луганській областях).

За результатами цьогорічного опитування, за Акт про незалежність проголосували б 70% жителів України, проти – 8%, і 22% – не визначилися, або не стали би брати участь у референдумі.

Тобто якби референдум щодо незалежності України проводився у травні 2017 року, і ті, хто не визначився, як голосувати, як зазвичай, не прийшли б на референдум, у цьому референдумі взяли би участь 78% населення, і 90% із них проголосували б за Акт про незалежність, 10% – проти.

За минулий рік підтримка незалежності України трохи посилилася: частка тих, хто проголосував би за Акт про незалежність, збільшилася із 64% населення у травні 2016 року до 70% у травні 2017 року (або з 87% до 90% тих, хто взяв би участь у голосуванні).